RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nie żyje znany raper Pjus. Cierpiał na bardzo rzadką chorobę

Nie żyje Karol Jerzy Nowakowski, raper znany jako Pjus (fot. Forum/Krystian Maj)
Nie żyje Karol Jerzy Nowakowski, raper znany jako Pjus (fot. Forum/Krystian Maj)

W wieku 39 lat zmarł raper Pjus, właściwie Karol Jerzy Nowakowski – poinformował serwis muzyczny CGM. Muzyk był znany z występów z m.in. 2cztery7, Ten Typ Mes, Numer Raz, Molesta Ewenement, Pezetem i Eldo. Był znany jako raper, któremu operacyjnie przywrócono słuch.

Nie żyje Żora Korolyov. Jaka była przyczyna śmierci 34-letniego tancerza?

Nie żyje Żora Korolyov, znany w Polsce przede wszystkim z występów w „Tańcu z gwiazdami”. Popularny tancerz, choreograf i aktor zmarł w wieku 34...

zobacz więcej

Nowakowski urodził się 31 marca 1982 r. we Wrocławiu. Od początku lat 90 mieszkał w Warszawie. W 2002 r. rozpoczął karierę muzyczną.

Wraz z Ten Typ Mes i Łukaszem Stasiakiem stworzył zespół 2cztery7. W kolejnych latach pojawiał się na płytach Eldo Eternia, Dizkret/Praktik IQ. W 2008 r. ukazał się drugi album 2cztery7 zatytułowany „Spaleni innym słońcem”. W nagraniach gościnnie wzięli udział Małolat, Pelson, Flow i Eldo, Molesta Ewenement i kumple.

Nagrał „Życie po byciu głuchym”


W 2004 r. zdiagnozowano u niego bardzo rzadką chorobę, neurofibromatozę typu 2. Nerwy słuchowe rapera objęły zmiany nowotworowe. Dzięki akcji charytatywnej zorganizowanej przez środowisko muzyczne zostały zebrane środki finansowe na kilka operacji obejmujących usunięcie guzów nerwów słuchowych oraz guza kręgosłupa.

W wyniku zabiegów raper utracił całkowicie zmysł słuchu, który został przywrócony w 80 procentach dzięki dwóm implantom pniowym. Po zakończeniu leczenia opublikował płytę „Life After Deaf”, czyli „Życie Po Byciu Głuchym”.

Na płycie znalazł się utwór „Głośniej od bomb” poświęcony Plutonowi Głuchoniemych walczącemu w powstaniu warszawskim. Utworzony w Instytucie Głuchoniemych i Ociemniałych oddział liczył około 30 żołnierzy. Początkowo Pluton przeznaczony był do służby pomocniczej. W późniejszym okresie walk walczyli o gmach Soldatenheim (Domu Żołnierza) w Gimnazjum im. Królowej Jadwigi przy pl. Trzech Krzyży i uczestniczyli w zdobyciu budynku YMCA. Po upadku powstania większość głuchoniemych żołnierzy wyszła z miasta wraz z ludnością cywilną, część trafiła do niemieckich obozów pracy i jenieckich. W 2007 r. ostatni żołnierze oddziału zostali uhonorowani Krzyżami Oficerskimi Orderu Odrodzenia Polski.

Pjus nie żyje. Zmarł przed kolejną operacją


W 2017 r. wydał kolejny album „Słowowtóry”. Jego teksty wykonywali na płycie inni raperzy, ponieważ nawrót choroby nowotworowej osłabił jego głos.

W 2021 r. Pjus spędził w szpitalu kilka miesięcy. W środę miał przejść kolejną operację, ale zmarł kilka godzin wcześniej.

Zobacz także: Nie żyje młody piłkarz Znicza Pruszków. Nagła śmierć 13-latka

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej