RAPORT

Pogarda

Watykan zaostrza restrykcje. Maseczka obowiązkowa w zamkniętych przestrzeniach

Watykan zaostrza obostrzenia sanitarne (fot. Shutterstock/Vladimir Sazonov)
Watykan zaostrza obostrzenia sanitarne (fot. Shutterstock/Vladimir Sazonov)

Najnowsze

Popularne

Watykan zaostrzył przepisy antypandemiczne i kary za ich naruszanie. Wprowadzono obowiązek noszenia maseczek FFP2 we wszystkich miejscach zamkniętych. Rozszerzono też wymóg posiadania wzmocnionej przepustki sanitarnej, wystawianej tylko na podstawie szczepienia przeciwko COVID-19 lub wyleczenia.

„Masakra seniorów”. Zdaniem Watykanu dokonuje się ukryta eutanazja

Odrzucanie osób najsłabszych, przede wszystkim chorych i niepełnosprawnych to  „forma ukrytej eutanazji” – głosi wydany we wtorek dokument...

zobacz więcej

Tylko ze wzmocnionym tzw. Green Pass-em dla zaszczepionych i wyleczonych można wejść do Muzeów Watykańskich i rezydencji w Castel Gandolfo. Ten sam obowiązek dotyczy uczestników sympozjów i konferencji w watykańskich urzędach.

Tuż po tym, gdy we Włoszech weszły w życie nowe rozporządzenia w związku z kolejną falą zakażeń i szerzeniem się wariantu Omikron, również Gubernatorat Państwa Watykańskiego podniósł poziom restrykcji i opublikował tabelę wysokości kar. Grzywna od 25 do 160 euro przewidziana jest za naruszenie przepisów o zakazie zgromadzeń w miejscach publicznych.

Kara za brak maseczki lub noszenie jej w niewłaściwy sposób i brak przestrzegania dystansu społecznego wynosi od 25 do 50 euro; wzrasta do 160 euro, jeśli dochodzi do tego w miejscach publicznych.

Dwie dawki szczepionki albo nie pójdziesz do nieba? Co powiedział Franciszek

W sieci krąży wpis, w którym papieżowi Franciszkowi przypisuje się kontrowersyjną opinię w kwestii pandemii COVID-19. Publikacja sugeruje, że...

zobacz więcej

Grzywna za naruszenie przepisów o obowiązku izolacji bądź kwarantanny sięga 1500 euro. Wszystkie kary ulegają podwojeniu w przypadku ponownego naruszenia przepisów.

Niezaszczepieni pracownicy Watykanu, których – jak się zauważa – jest niewielu, mają do końca stycznia czas na przyjęcie pierwszej dawki. Po tym terminie nie będą mogli przyjść do pracy, ich obecność zostanie uznana za nieusprawiedliwioną i nie otrzymają wynagrodzenia. Zawieszone też zostały wyjazdy służbowe.

Jak podkreślono, z woli papieża Franciszka przepisy rozporządzenia dotyczą całego personelu Stolicy Apostolskiej i wszystkich watykańskich urzędów.

Zobacz także: Watykan wydał specjalny dekret dotyczący szczepień przeciw COVID-19


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej