RAPORT

Wojna na Ukrainie

Stałe Przedstawicielstwo Polski przy UE ponawia apel o dochodzenie ws. manipulacji Gazpromu

Apel o dochodzenie w sprawie manipulacji rynkowych Gazpromu (fot. Shutterstock)
Apel o dochodzenie w sprawie manipulacji rynkowych Gazpromu (fot. Shutterstock)

Polscy dyplomaci w Brukseli ponawiają apel o dochodzenie w sprawie manipulacji rynkowych Gazpromu. Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Unii Europejskiej zamieściło wpis na Twitterze, komentując oskarżenia szefa Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Fatih Birol ocenił, że Rosja jest odpowiedzialna za pogłębiający się kryzys energetyczny w Europie.

Hiszpańskie media o uzależnieniu UE od Putina. „Zimą ogrzejemy się, jeśli pozwoli”

Władze UE prowadziły w ostatnich latach politykę energetyczną zwiększającą uzależnienie Europy od gazu ziemnego z Rosji, a teraz za to zapłacimy –...

zobacz więcej

Szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej oskarżył w środę Rosję o ograniczanie dostaw gazu do Europy w czasie „wzmożonych napięć geopolitycznych”, sugerując, że Moskwa stworzyła kryzys energetyczny w celach politycznych.

Chciałbym zauważyć, że dzisiejsze niskie przepływy rosyjskiego gazu do Europy zbiegają się ze zwiększonymi napięciami geopolitycznymi nad Ukrainą – wskazał Birol.

Szef MAE dodał, że „Rosja mogłaby zwiększyć dostawy do Europy o co najmniej jedną trzecią — to jest kluczowe przesłanie”.

Także w ocenie Stałego Przedstawicielstwa Polski przy UE, Rosja obniżyła dostawy do Europy o prawie jedną trzecią, co przy opróżnionych magazynach powoduje windowanie cen surowca. Podobne zarzuty stawiali przedstawiciele polskich władz i polscy europosłowie ponad podziałami.

„Cieszymy się, że kolejne instytucje stwierdziły to, co Polska podkreśla na unijnym forum. Unia Europejska musi natychmiast podjąć działania z wykorzystaniem wszystkich dostępnych narzędzi, by zatrzymać manipulacje rynkowe Gazpromu” – napisano na Twitterze Stałego Przedstawicielstwa Polski przy Unii Europejskiej.

Warszawa kilkakrotnie apelowała w tej sprawie do Komisji Europejskiej, domagając się rozpoczęcia dochodzenia antymonopolowego.

Zobacz także: Eksperci banku Pekao: Europa uzależniona od Rosji


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej