RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wyrok za chińskie maseczki „made in France”. Trafiały do instytucji państwowych

Produkcja maseczek ochronnych (fot.  Jarry S/Andia/Universal Images Group via Getty Images)
Produkcja maseczek ochronnych (fot. Jarry S/Andia/Universal Images Group via Getty Images)

Sąd w Châteauroux skazał dwóch zarządców firmy zajmującej się produkcją maseczek ochronnych na karę więzienia za „oszustwo na szkodę instytucji, której powierzono misję publiczną”. Przedsiębiorstwo sprzedawało chińskie maseczki z fałszywą etykietką „made in France”.

Gigantyczny przechwyt w USA. 10 mln fałszywych maseczek w rękach służb

Amerykańskie służby przechwyciły w ostatnich tygodniach łącznie ok. 10 mln fałszywych maseczek typu N95 chroniących przed COVID-19. Podróbki były...

zobacz więcej

Firma Coveix z siedzibą w departamencie Indre w środkowej Francji powstała w kwietniu 2021 roku. Maseczki ochronne, które sprzedawała instytucjom państwowym, miały być produkcji francuskiej, a w rzeczywistości pochodziły z Chin. Podmieniano jedynie logo.

Sprzedano ponad 17 mln fałszywych maseczek ochronnych spółce Healthcare; miały one następnie trafić do agencji rządowej ds. zdrowia publicznego Santé Publique France. Oszustwo wyszło na jaw po kontroli Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji, Konsumentów i Kontroli Nadużyć Finansowych (DGCCRF) po kilku doniesieniach.

Założyciel firmy w listopadzie 2021 roku został oskarżony o „oszustwo”, „fałszowanie pochodzenia produktu” i „nierzetelną praktykę handlową”. Sąd w Châteauroux skazał go w środę na trzy lata pozbawienia wolności, w tym rok w zawieszeniu. Zaraz po ogłoszeniu wyroku mężczyzna trafił do więzienia.

Resort zdrowia wyrzuca maseczki i rękawice o wartości 300 mln euro

Ministerstwo zdrowia Holandii musi wyrzucić 308 mln masek, fartuchów oraz rękawiczek, informuje dziennik „De Volkskrant”. Choć łączna wartość...

zobacz więcej

Sąd nie przychylił się do żądania prokuratury, która chciała dla niego kary 4 lat więzienia, w tym rok w zawieszeniu. Ponadto, były właściciel firmy musi zapłacić grzywnę w wysokości 10 tys. euro oraz ma dożywotni zakaz wykonywania zawodu handlowca lub przemysłowca oraz zarządzania lub kontrolowania przedsiębiorstwa.

Skonfiskowano też jego prywatny samochód, sfinansowany z firmowych środków oraz ponad 500 tys. euro ulokowanych na dwóch firmowych kontach bankowych.

Adwokat skazanego powiadomił, że wniesie odwołanie od decyzji sądu.

Zobacz także: Sprzedawał maseczki, których nie miał


Podobny wyrok usłyszał także wspólnik właściciela firmy. Został on skazany na dwa lata więzienia, w tym rok w zawieszeniu, za „współudział w oszustwie”. Jak podał regionalny portal „France 3”, otrzymał też karę grzywny w wysokości 5 tys. euro oraz zakaz zarządzania lub administrowania przedsiębiorstwem; został również pozbawiony praw kwalifikacyjnych na okres trzech lat.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej