RAPORT

Wojna na Ukrainie

Obajtek: Jaki dziś mielibyśmy wpływ na ceny paliw, gdyby te rafinerie były rosyjskie?

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w „Gościu Wiadomości” w TVP Info był pytany o zarzuty „sprzyjania Rosji” w sprawie transakcji dotyczącej Lotosu, formułowane przez opozycję. – To są totalne bzdury – skomentował.

Nowe inwestycje Orlenu. Koncern przejmie blisko 200 stacji na Węgrzech i Słowacji

zobacz więcej

Obajtek został zapytany o krytykę transakcji dotyczącej Lotosu. Na zarzuty opozycji, że umowa z węgierskim MOL-em to sprzyjanie Rosji prezes PKN Orlen powiedział: To są totalne bzdury. – Czy Saudyjczycy, jako strategiczny partner też są niewłaściwi? – pytał retorycznie. – Nie przeszkadzało opozycji w 2011 roku mówić o sprzedaży Lotosu ze wszystkimi stacjami. Nie przeszkadzało mówić, że Możejki są złym pomysłem – wyliczał gość TVP Info, nawiązując do planów sprzedaży Rosjanom Lotosu i Możejek.

Przypomniał w ten sposób, że w 2011 roku rząd PO-PSL szykował się do sprywatyzowania rafinerii w Gdańsku. Ostatecznie do transakcji nie doszło, a w marcu 2012 roku w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie „obywatelskiego projektu ustawy o zachowaniu przez Państwo Polskie większościowego pakietu akcji Grupy Lotos SA". Wówczas za przyjęciem wniosku o odrzucenie obywatelskiego projektu głosowało 198 posłów PO i 17 posłów PSL. Tymczasem cała ówczesna opozycja, czyli PiS, Ruch Palikota, SLD i Solidarna Polska, były przeciw odrzuceniu projektu.

Jaki dziś mielibyśmy wpływ na ceny paliw, gdyby te rafinerie były rosyjskie? Trudno mi komentować te herezje, jeżeli opozycja jest mądrzejsza niż analitycy, niż giełda, która idzie do góry, niż świat biznesu, który mówi, że to jest niesamowicie strategiczne posunięcie – powiedział Obajtek. – Cały czas podkreślam: nie ma żadnego interesu trzymać stacji koło stacji. Zostawiamy te stacje, które geograficznie nie dublują się z naszymi stacjami. Natomiast dokładamy stacje w regionie – przekonywał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej