RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zmarł Witold Antkowiak, współtwórca Duetu Egzotycznego

Zmarł muzyk Witold Antkowiak (fot. YouTube)
Zmarł muzyk Witold Antkowiak (fot. YouTube)

Z ogromnym smutkiem i żalem chciałbym was powiadomić, że dziś zmarł mój ukochany tato, Witold Antkowiak. Proszę, miejcie go w swojej pamięci – napisał w środę na swoim profilu facebookowym Krzysztof Antkowiak. Witold Antkowiak był m.in. współtwórcą Duetu Egzotycznego. Publiczność zapamiętała go dzięki takim piosenkom jak „Czy pamiętasz ten dom” lub „W świat wertepami”.

Nie żyje słynny hiszpański piosenkarz. Sprzedał dziesiątki milionów płyt

Znany z tworzenia i wykonywania romantycznych ballad hiszpański piosenkarz Camilo Sesto nie żyje. Zmarł w wieku 72 lat. Hołd artyści złożył premier...

zobacz więcej

Witold Antkowiak urodził się 22 grudnia 1930 r. w Poznaniu. Ukończył PSSM we Wrocławiu w klasie śpiewu i kontrabasu. Debiutował w Zespole Pieśni i Tańca Śląskiego Okręgu Wojskowego, a następnie śpiewał w Chórze A Capella Rozgłośni Wrocławskiej Polskiego Radia.

Jak wspominał w rozmowie z Polską Agencją Prasową zaprzyjaźniony z rodziną Andrzej Czopek, Antkowiak senior w 1958 r. wraz ze Zbigniewem Dziewiątkowskim stworzył Duet Egzotyczny. W latach 1959-1964 regularnie występował w programach PR i TV. – Współpracował z zespołami Jana Walaska i Zygmunta Wicharego. Nagrał również kilkanaście piosenek z orkiestrami Stefana Rachonia, Henryka Debicha, Bogusława Klimczuka oraz Zygmunta Mahlika – dodał.

Andrzej Czopek podkreśla, że Witold Antkowiak w ciągu swojej kariery odnosił również sukcesy zagraniczne. – Dokonał nagrań dla Le Chant du Monde (Paryż) oraz Melodii (Leningrad). Występował wielu krajach, m.in. w ZSRR, NRD, Finlandii, Szwecji, Francji oraz na Węgrzech – zaznaczył.

Był laureatem nagród branży muzycznej. – Za piosenkę „Czy pamiętasz ten dom” (R. Żyliński - K. Gajewska) otrzymał Nagrodę Specjalną na IV MFP w Sopocie (1964), za „W świat wertepami” (J. Tomaszewski - A. Bianusz) I miejsce w Giełdzie TV (1973) oraz II miejsce w Giełdzie TV w 1974 r. za piosenkę „Jesteś jak wesoły obłok” (B. Klimczuk - J. Urbanowicz) – poinformował Andrzej Czopek.

Zobacz także: Nie żyje Krzysztof Krawczyk, legenda polskiej sceny


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej