RAPORT

Wojna na Ukrainie

Siatkówka. Znamy nazwiska trenerów kadry

Stefano Lavarini poprowadzi żeńską, a Nikola Grbić męską reprezentację w siatkówce – poinformował w środę Polski Związek Piłki Siatkowej. Umowy obu szkoleniowców będą obowiązywać do igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

Zaskakujące tłumaczenia adwokata Emreliego. Jest odpowiedź Legii

Mahir Emreli próbuje wymusić na Legii rozwiązanie kontraktu. W środę jego prawnik w azerskich mediach udzielił wywiadu, w którym twierdzi, że...

zobacz więcej

Po zakończeniu sezonu reprezentacyjnego obie polskiej drużyny narodowe zostały bez trenerów. Jacek Nawrocki, który pracował z kobiecą kadrą od 2015 roku, po mistrzostwach Europy niespodziewanie podał się do dymisji, choć jego umowa obowiązywała do 2022 roku. Od września prowadzi Grupę Azoty Chemika Police, aktualnego mistrza kraju.

Z kolei męska reprezentacja w najważniejszej imprezie, jaką były igrzyska olimpijskie w Tokio, odpadła w ćwierćfinale. Dlatego szefowie PZPS podjęli decyzję o nieprzedłużaniu kontraktu z Vitalem Heynenem, pracującym z kadrą seniorów od 2018 roku.

Do pracy z paniami zgłosiło się 24 kandydatów, z kolei z mężczyznami chciało współpracować sześciu szkoleniowców.

W środę zarząd PZPS zdecydował, że kobiecą kadrę poprowadzi Stefano Lavarini, a męską Nikola Grbić.

43-letni Włoch większość kariery spędził w Foppapedretti Bergamo, zdobywając z nim w 2016 roku puchar kraju. W latach 2017–2019 prowadził Minas, zostając dwa lata temu mistrzem Brazylii. Obecnie pracuje w Igor Gorgonzoli Novara, wiceliderze włoskiej Serie A. – Jeden z polskich trenerów stwierdził, że to TOP 3 szkoleniowców na świecie w kobiecej siatkówce – powiedział prezes PZPS Sebastian Świderski.

Z kolei Grbić jako zawodnik został mistrzem olimpijskim w Sydney. Największy trenerski sukces odniósł w maju 2021 roku, wygrywając Ligę Mistrzów z Grupą Azoty ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle.

Po triumfie odszedł do Sir Safety Perugii, która zajmuje drugie miejsce we włoskiej ekstraklasie. – Przede wszystkim cieszę się z tego, że nasze grupy robocze, które zajmowały sie konkursami na trenerów reprezentacji, rekomendowały właśnie Nikolę Grbicia, a zarząd go zatwierdził. To trener bardzo dobrze oceniany przez zawodników, o czym sam się przekonałem w ZAKSIE, z dużą wiedzą i charyzmą – komentuje wybór prezes PZPS.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej