RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Energetyka jądrowa. Kiedy decyzja o wyborze technologii? Naimski podał datę

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski (fot. Shutterstock; PAP/Tomasz Gzell)
Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski (fot. Shutterstock; PAP/Tomasz Gzell)

Jesienią 2022 roku rząd będzie miał przesłanki do podjęcia kluczowej decyzji ws. wyboru technologii, która będzie w polskim programie jądrowym – mówił w środę w Sejmie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa. Ujawniono lokalizację

Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo (powiat wejherowski, woj. pomorskie) jest preferowanym miejscem pod budowę pierwszej elektrowni jądrowej w...

zobacz więcej

Pełnomocnik wziął udział w debacie przy drugim czytaniu projektu noweli ustawy dot. procedur środowiskowych towarzyszących budowie elektrowni jądrowej. Chodzi o projekt noweli Prawa wodnego oraz niektórych innych ustaw, który został przygotowany przez posłów PiS.

Celem nowych przepisów jest to, jak podano, by w postępowaniu dotyczącym decyzji środowiskowej dla elektrowni jądrowej stosować przepisy aktualne, a nie z 2015 r.

Projekt przesądza, który reżim prawny ma być stosowany w przypadku postępowania dotyczącego decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, wydawanej przed uzyskaniem decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej.

Francja stawia na atom. Macron zapowiedział budowę elektrowni jądrowych

Emmanuel Macron ogłosił podczas wtorkowego orędzia, że Francja w najbliższym czasie rozpocznie budowę nowych elektrowni atomowych. – Zagwarantuje...

zobacz więcej

Nowe przepisy mają pozwolić inwestorowi – jest nim obecnie państwowa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe – na złożenie do GDOŚ (Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska) raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.

Lokalizacja elektrowni


Podczas środowej debaty pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej mówił, że energia jądrowa w sytuacji polski jest niezbędna. Zwracał uwagę, że samą energią pochodzącą z odnawialnych źródeł nie można krajowi zapewnić bezpieczeństwa energetycznego. Poinformował ponadto, że raport Polskich Elektrowni Jądrowych „jest w zasadzie gotowy do złożenia w GDOŚ”, a nowelizacja pozwoli organom środowiskowym rozpatrzyć go na podstawie obowiązujących przepisów, a nie tych sprzed kilku lat.

Naimski dodał, że czas procedowania projektu noweli nie jest przypadkowy, ponieważ czekała ona na zakończenie rozmów między Polską a KE w zakresie postępowań środowiskowych. Zwrócił uwagę, że obecnie obowiązujące regulacje są zaakceptowane przez Komisję i gdyby przepisy dot. energii jądrowej nie zostały uaktualnione, cały raport spółka Polskie Elektrownie Jądrowe musiałaby przygotowywać od nowa. – To byłaby realna strata czasu – zaznaczył.

Pełnomocnik dodał, że jesienią 2022 r. „rząd będzie miał przesłanki” do podjęcia kluczowej decyzji ws. wyboru technologii, w jakiej budowane będą polskie elektrownie jądrowe. Przypomniał, że w raporcie Polskich Elektrowni Jądrowych o oddziaływaniu na środowisko wskazana jest też preferowana lokalizacja elektrowni – w woj. pomorskim w gm. Choczewo. Według Naimskiego jest to optymalna lokalizacja, która zapewnia m.in. odpowiednią ilość wody do chłodzenia. Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co dwa-trzy lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej