RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

NATO - Rosja. Stoltenberg: Istnieje realne ryzyko nowego konfliktu w Europie

O brukselskim szczycie NATO-Rosja mówił szef sojuszu Jens Stoltenberg (fot. PAP/EPA/ OLIVIER HOSLET)
O brukselskim szczycie NATO-Rosja mówił szef sojuszu Jens Stoltenberg (fot. PAP/EPA/ OLIVIER HOSLET)

Najnowsze

Popularne

Sojusznicy NATO wezwali Rosję do wycofania sił wojskowych z Gruzji, Mołdawii i Ukrainy – poinformował w środę Jens Stoltenberg. Szef NATO dodał, że „istnieje realna groźba konfliktu w Europie, ale sojusz zrobi wszystko, żeby temu zapobiec”.

Rosja znów naciska na NATO w sprawie Ukrainy i Gruzji. Jest reakcja Sojuszu

NATO stanowczo odrzuciło żądanie Rosji, by unieważnić zobowiązanie z 2008 roku, w którym obiecano Ukrainie członkostwo. Sekretarz generalny Sojuszu...

zobacz więcej

Istnieją różnice zdań między Rosją a NATO w kwestii Ukrainy i nie będą one łatwe do przełamania – poinformował w środę szef NATO Jens Stoltenberg po posiedzeniu Rady NATO-Rosja w Brukseli.

– Istnieją znaczące różnice między NATO a Rosją – podkreślił na konferencji po rozmowach w kwaterze głównej NATO.

– Nasze różnice nie będą łatwe do zniwelowania, ale to pozytywny znak, że wszyscy sojusznicy NATO i Rosja zasiedli przy tym samym stole i zajęli się merytorycznymi tematami – wskazał.

Stoltenberg podkreślił, że NATO potwierdziło swoją politykę otwartych drzwi. Poinformował również, że Rosja nie ma prawa weta w sprawie tego, czy Ukraina może zostać członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przekazał też, że sojusznicy NATO wezwali Rosję do deeskalacji sytuacji na Ukrainie.

Szef NATO zdradził także, że sojusz wezwał Rosjan do wycofania swoich jednostek wojskowych z Gruzji, Mołdawii.

Podkreślił, że NATO stoi na stanowisku, że „nie będzie kompromisów w sprawie podstawowych zasad”. Wskazał też, że koncepcja, iż rozszerzenie NATO jest działaniem agresywnym, jest całkowicie nieprawdziwa.

Szef NATO przekazał też, że zaproponował Rosji kolejne spotkania w tej sprawie, a Rosja odpowiedziała, że nie jest na to gotowa.

– NATO dało jasno do zrozumienia, że jesteśmy gotowi zaplanować serię spotkań dotyczących szerokiego zakresu różnych tematów, w tym pocisków i wzajemnej weryfikacji limitów pocisków w Europie. (...) Strona rosyjska dawała do zrozumienia, że nie jest na to gotowa – powiedział po spotkaniu.

Wskazał jednocześnie, że obie strony przeprowadziły "otwartą dyskusję" na wiele tematów, a spotkanie było przydatne.

Rosja rozpoczyna kolejne manewry przy granicy z Ukrainą. Jest odpowiedź NATO

Ponad 10 tys. żołnierzy Południowego Okręgu Wojskowego Rosji zorganizowanych w batalionowe grupy taktyczne rozpoczyna ćwiczenia na 20 poligonach na...

zobacz więcej

NATO może skierować dodatkowe wojska na terytorium wschodnich sojuszników, jeśli Rosja ponownie użyje siły przeciwko Ukrainie - powiedział ponadto Stoltenberg.

– Jeżeli Rosja po raz kolejny użyje siły przeciwko Ukrainie i dalej będzie najeżdżać Ukrainę, musimy poważnie zastanowić się nad potrzebą dalszego zwiększenia naszej obecności we wschodniej części sojuszu – dodał.

Stwierdził, że istnieje realne ryzyko nowego konfliktu zbrojonego i dodał, że NATO „zrobi wszystko, aby zapobiec” takiemu scenariuszowi.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej