RAPORT

Wojna na Ukrainie

Burza wokół szkolnej olimpiady. Wiceminister: To naruszenie apolityczności szkoły!

Wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski (fot. PAP/Piotr Nowak)
Wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski (fot. PAP/Piotr Nowak)

Uczniowie polskich szkół przystąpili do olimpiady wiedzy o prawach człowieka w świecie współczesnym. Już w pytaniach zamiast o Trybunale Konstytucyjnym pisano o „TK J. Przyłębskiej”, a uczniom kazano wskazać, jakie instytucje „kontroluje PiS” i czy rząd osłabił niezależność prokuratury. – Te pytania nie spełniają wymogów metodologii prowadzenia olimpiad – mówi w rozmowie z portalem tvp.info wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski i podkreśla, że właśnie dlatego potrzebne są zmiany w prawie. – Uczniowie powinni wykazywać się zarówno wiedzą, jak i umiejętnościami dokonywania ocen – odpowiadają organizatorzy konkursu.

Seksedukatorzy znikną ze szkół? Trzaskowski rozsyła list, wiceminister odpowiada

Portal tvp.info dotarł do listu, który prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wysłał do rodziców dzieci z warszawskich szkół. Polityk PO przekonuje w...

zobacz więcej

W środę przed południem internet obiegły zdjęcia arkuszy z pytaniami. Chodziło o etap szkolny IX ogólnopolskiej olimpiady wiedzy o prawach człowieka w świecie współczesnym. Jej organizatorem jest Centrum Organizacji Przedmiotowo-Tematyczno-Interdyscyplinarnych Olimpiad Społeczno-Historycznych w Białymstoku.

Na stronie organizatora widnieje informacja, że w ubiegłym roku sponsorami nagród olimpiad COPTIOSH byli m.in. polityk PO Tadeusz Truskolaski (prezydent Białegostoku), Borys Budka (poseł PO), Franciszek Sterczewski (poseł PO), Danuta Huebner (europoseł PO), Radosław Sikorski (europoseł PO) czy europosłowie Koalicji Europejskiej Włodzimierz Cimoszewicz i Leszek Miller.

Zobacz także ->  Zmiany w ustawie oświatowej. Czarnek wyjaśnia, na czym będą polegać

Portal tvp.info dotarł do treści pytań, jakie otrzymali uczniowie. Jedno z nich brzmiało: „Prokuratura w RP za rządów PiS: a). jej struktura się nie zmieniła, b). jej niezależność się nie zmieniła, c). jej niezależność osłabła, d). jej niezależność wzmocniła się”.

W arkuszu zamiast terminu „Trybunał Konstytucyjny” pojawiało się „TK J. Przyłębskiej”, a zamiast „ustawa medialna” hasło „Lex TVN”. Innym razem młodzież zapytano: „PiS sprawuje kontrolę nad KRRiT, KRS, NIK, czy RPO?”

Rezolucja LGBT. „Typowy przykład dyktatury neomarksistowskiej”

– To typowy przykład dyktatury neomarksistowskiej. Tego typu działania Parlamentu Europejskiego należy z całą stanowczością potępić, ponieważ jest...

zobacz więcej

Wiceminister: Całość jest nieobiektywna


W rozmowie z portalem tvp.info wiceszef resortu edukacji Tomasz Rzymkowski zaznaczył, że konkurs organizowany przez COPTIOSH nie ma patronatu ministerstwa.

– Są nam znani, bo kiedyś nawet się do nas zgłaszali, ale właśnie ze względu na taki niemerytoryczny charakter konkursu nigdy nie nawiązaliśmy bliższej współpracy. Mogą organizować te olimpiady, bo taki mamy obecny stan prawny. Natomiast dzisiaj w Sejmie będzie drugie czytanie ustawy kuratoryjnej, która właśnie zakłada, że takie sytuacje nie będą mogły mieć miejsca – mówi Rzymkowski.

Zobacz także ->  Czarnek: Kurator będzie mógł bronić praw rodziców

– Chodzi o to, by bez poinformowania kuratora i zgody rodziców, takie organizacje pozarządowe wchodzące z treściami nie mogły robić, co chcą. Przecież w tym przypadku widzimy wejście do szkoły z treściami czysto politycznymi dotyczącymi bieżącego sporu politycznego. Właśnie od tego mamy stronić – ocenił.

Owsiak nie zaraża, sylwester – tak

Samorządowcy w całej Polsce odwoływali ostatnio miejskie imprezy sylwestrowe na świeżym powietrzu, bo, jak tłumaczyli, mamy epidemię. Koronny...

zobacz więcej

Polityk uważa, że pytanie w stylu „PiS sprawuje kontrolę nad…?” jest „pozamerytoryczne”. Podkreśla, że w różnych instytucjach znajdują się przedstawiciele partii politycznych (rządzących oraz będących się w opozycji) i wynika to wprost z konstytucji.

– Te pytania nie spełniają wymogów metodologii prowadzenia konkursu, a całość jest nieobiektywna. Jeśli pytamy o bitwę pod Grunwaldem, to wiadomo, że właściwą datą jest rok 1410. Natomiast tutaj mamy do czynienia raczej z pytaniami o sympatie polityczne osób, które przygotowywały pytania do tego konkursu – stwierdził Tomasz Rzymkowski.

Zobacz także ->  Będą zmiany w kalendarzu ferii zimowych? Minister Czarnek komentuje

W rozmowie z portalem tvp.info ocenił, że całe zamieszanie to „idealny przykład na naruszanie przez niektóre środowiska apolityczności szkoły”. W tym miejscu odniósł się też do faktu, że sponsorami nagród konkursów COPTIOSH są przedstawiciele Platformy Obywatelskiej. – To zakamuflowana próba wejścia tych polityków do polskiej szkoły – powiedział.

Dziś powrót do nauki stacjonarnej

W poniedziałek uczniowie wracają do nauki stacjonarnej w szkołach. Ministerstwo Edukacji i Nauki wskazuje, że organizacja pracy w szkołach i w...

zobacz więcej

Stanowcza odpowiedź koordynatora COPTIOSH


Z prośbą o komentarz portal tvp.info zwrócił się również do głównego koordynatora COPTIOSH Krzysztofa Maleszewskiego.

W rozmowie z nami organizator olimpiady zaznaczył, że ideą olimpiad organizowanych przez COPTIOSH jest to, aby uczniowie wykazywali się zarówno wiedzą, jak i umiejętnościami, w tym i umiejętnością analizy i dokonywania ocen. – Niektóre pytania w testach olimpijskich wymagają więc samej wiedzy, a inne - oceniania, wyciągania wniosków i interpretowania – mówi.

Maleszewski podkreśla, że w jego opinii np. sformułowanie „TK J. Przyłębskiej” jest „jak najbardziej trafne”.

– Jest to terminologia często występująca nie tylko w niezależnych mediach, ale również używana przez prawników i konstytucjonalistów, którzy podkreślają, że pod prezesurą Julii Przyłębskiej Trybunał stracił swoją niezależność. Podobnie jak i „niezależność prokuratury” - w ocenie wielu prawników - osłabła – podkreśla.

Tak rząd Tuska miażdżył propozycje obniżenia VAT na paliwo. „Nie da się!”

W 2012 roku posłowie PiS zwrócili się do rządu Donalda Tuska w sprawie wysokich cen paliw. W odpowiedzi przeczytali, że ceny kształtuje kurs dolara...

zobacz więcej

Główny koordynator COPTIOSH odnosi się również do innych kontrowersji.

– Przedstawiciele partii koalicyjnych mówią wprawdzie, że prokuratura jest niezależna, ale jest to cytowanie literalne konstytucji, tak jak powinno być, a niestety nie jest. Stan obecny temu zaprzecza, szczególnie po podporządkowaniu prokuratury ministrowi sprawiedliwości, który jest szefem partii współrządzącej i może ręcznie „sterować” prokuraturą, mogąc nakazać każdemu prokuratorowi wszcząć postępowanie, czy zakazać jego prowadzenia – zaznacza.

Krzysztof Maleszewski przyznaje, że od samego początku organizację olimpiad wspierają posłowie i europosłowie.

Zobacz także ->  Minister Czarnek w TVP Info wyjaśnił powód decyzji w sprawie kurator Nowak

PiS–owskie ministerstwo edukacji nie uznaje tematyki praw człowieka, Unii Europejskiej czy III RP za istotne i ważne, nie dotuje więc organizowanych przez nas olimpiad ani złotówką – mówi.

– Za to bardzo istotnie wspierają nas parlamentarzyści i posłowie do PE, którzy przeznaczają na organizację etapów centralnych olimpiad różne cenny nagrody rzeczowe oraz fundują wyjazdy studyjne do Brukseli – dodaje.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej