RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Sławomir Jęksa w roli polityka. Skandaliczne uzasadnienie sędziego

Jęksa na sali sądowej głosi tezy charakterystyczne dla polityków opozycji (fot. PAP/T.Waszczuk, zdjęcie ilustracyjne)
Jęksa na sali sądowej głosi tezy charakterystyczne dla polityków opozycji (fot. PAP/T.Waszczuk, zdjęcie ilustracyjne)

„Sąd recenzuje rządy PiS” – tak „Gazeta Wyborcza” podsumowuje pisemne uzasadnienie wyroku autorstwa Sławomira Jęksy. Sędzia, o którym Onet pisał, że „jest znany z niechęci do władzy”, wykorzystał sprawę oskarżonego o rzucanie kamieniami w ludzi do politycznych rozważań i ataku na państwo polskie, które porównuje on do „dyktatury”.

Żona prezydenta Poznania: Jestem wk…iona. Sąd: To zło, ale gorsze jest to, co dzieje się w Polsce

Poznański sąd okręgowy w poniedziałek podczas postępowania odwoławczego uniewinnił żonę prezydenta Poznania Joannę Jaśkowiak, skazaną za użycie...

zobacz więcej

Sprawa ma związek z wyrokiem z grudnia 2021 r., w którym poznański sędzia uniewinnił studenta skazanego wcześniej za rzucenia kamieniami w policjantów. Sławomir Jęksa stał się bohaterem części antyrządowych mediów, bo uznał, że nie można wierzyć zeznaniom policjantów.

Sędzia porównuje Polskę do dyktatury


Teraz „Wyborcza” wraca do tej sprawy, bo sędzia Jęksa sporządził pisemne, „jeszcze mocniejsze” uzasadnienie wyroku. Stwierdził w nim – podaje gazeta – że opieranie się dziś wyłącznie na zeznaniach policyjnych tajniaków nie różniłoby się niczym od represjonowania obywateli w czasach dyktatury.

Przy okazji procesu studenta oskarżonego o obrzucenie kamieniami policjantów sędzia z Poznania wraca m.in. do „kontrowersyjnego” jego zdaniem wyroku TK ws. aborcji. Pisze także o „kryzysie polskiej praworządności” i stawia zarzuty prokuraturze.

Najwięcej miejsca – wskazuje „GW” – sędzia Jęksa poświęca jednak policji. Jego zdaniem nieumundurowani policjanci „pełnią tajne i nie zawsze legalne misje” oraz nadużywają uprawnień.

Sędzia w roli polityka. „Wyborcza” z dumą


Te rozważania nad stanem polskiego państwa, charakterystyczne dla tez głoszonych przez polityków opozycji, doprowadziły sędziego do wniosku, że mimo zeznań policjantów należało uniewinnić studenta oskarżonego o rzucanie w mundurowych kamieniami.
„Epokowy wyrok” – nie kryje zachwytów dziennik Agory nad sędzią, którego Onet jednoznacznie opisuje jako „znanego z niechęci do władzy”.

Czytaj więcej: Kolejne zarzuty dla sędziego Jęksy, który uniewinnił żonę prezydenta Poznania

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej