RAPORT

Wojna na Ukrainie

Polska firma pokazała w Las Vegas powerbank do awaryjnego odpalania auta

Polska firma zaprezentowała powerbank podczas targów CES 2022 w Las Vegas (fot. PAP/EPA/CAROLINE BREHMAN)
Polska firma zaprezentowała powerbank podczas targów CES 2022 w Las Vegas (fot. PAP/EPA/CAROLINE BREHMAN)

Mamy mroźną zimę, więc wielu kierowców dotknie tradycyjny o tej porze roku problem uruchomienia samochodu, gdy rozładuje się akumulator. Zamiast wzywać pomoc, wystarczy wówczas wyjąć pudełko, nieco większe od klasycznych powerbanków. Opracowała je polska firma, która pochwaliła się nim podczas targów CES 2022 w Las Vegas.

Teleskop Webba w pełni rozłożony w kosmosie

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) z powodzeniem zakończył rozkładanie swoich elementów – poinformowała w sobotę amerykańska agencja kosmiczna...

zobacz więcej

Urządzenie nazywa się GC PowerBoost, a jego producentem jest firma Green Cell założona dziewięć lat temu w Krakowie. Marka zaczynała od importu, a następnie produkcji baterii i ładowarek do laptopów.

Dziś oferuje różnorodne akcesoria, przeznaczone głównie do zasilania laptopów, telefonów, samochodów urządzeń RTV i AGD czy elektronarzędzi.

Zaprezentowane podczas tegorocznych targów CES 2022 urządzenie GC PowerBoost to połączenie powerbanku obsługującego urządzenia mobilne i rozrusznika samochodowego, czyli tzw. car jump startera. Zostało wyposażone w ogniwa o pojemności aż 16000 mAh i zapewnia 2000 A prądu szczytowego.

Może więc być stosowane do odpalania aut z dużymi silnikami, 8-litrowmi benzynowymi lub 6-litrowmi Diesla. Jak zaznacza firma, po jednym naładowaniu tego car jump startera, silnik samochodu osobowego da się uruchomić awaryjnie nawet 30 razy.

GC PowerBoost może też pełnić funkcję tradycyjnego powerbanku, bo jest wyposażony w dwa porty USB-A o mocy 18 W i port USB-C PD o mocy 60 W. Według specyfikacji firmowej wystarczy to do szybkiego ładowania jednocześnie laptopa, tabletu oraz smartfona.

Poza tym urządzenie ma też wbudowaną latarkę z czterema trybami świecenia, jest odporne na pył i zachlapania, co ułatwia serwisowanie samochodu w trudnych warunkach. Cena: 749,95 zł (na stronie producenta).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej