RAPORT

Wojna na Ukrainie

Poborowi w norweskiej armii będą musieli nosić bieliznę po swoich poprzednikach

Każdy Norweg i Norweżka po ukończeniu 19 lat ma obowiązek odbycia służby w wojsku (fot. Leon Neal/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Każdy Norweg i Norweżka po ukończeniu 19 lat ma obowiązek odbycia służby w wojsku (fot. Leon Neal/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Żołnierze norweskiej armii kończący odbywanie zasadniczej służby wojskowej będą musieli oddawać także bieliznę. Trafi ona później do nowych rekrutów. W dużej mierze to pokłosie pandemii koronawirusa, która przyczyniła się do zakłócenia łańcuchów dostaw do Norweskich Sił Zbrojnych.

Maseczka ochronna zmienia kolor, gdy przestaje filtrować powietrze i trzeba ją zdjąć

19-latek z okolic Ankony na północy Włoch stworzył maseczkę ochronną, która zmienia kolor w momencie, gdy przestaje filtrować powietrze i trzeba ją...

zobacz więcej

Każdy Norweg i Norweżka po ukończeniu 19 lat ma obowiązek odbycia służby w wojsku, trwającej od 12 do 19 miesięcy. Co roku średnio 8 tys. osób kończy szkolenie wojskowe. Do tej pory, po zakończeniu służby poborowi zwracali odzież wierzchnią, ale pozwalano im opuścić koszary z bielizną, którą im wydano przed szkoleniem.

Teraz, według najnowszych przepisów, poborowi mają obowiązek zdania majtek, biustonoszy i skarpetek po zakończeniu służby. W rozmowie z norweskim nadawcą publicznym NRK, rzecznik prasowy oddziału logistyki norweskiej armii Hans Meisingset podkreśla, że odzież jest prana, czyszczona i przekazywana kolejnym użytkownikom „w dobrym stanie”.

Norweski magazyn wojskowy Forsvarets Forum informuje, że to nie pierwszy raz, gdy siły zbrojne zmagają się z brakami w ekwipunku dla żołnierzy. Jak przyznał na łamach tego czasopisma przedstawiciel poborowych Eirik Sjoehelle Eiksund, w czerwcu 2020 roku jedna trzecia żołnierzy nie miała w pełni skompletowanej odzieży i wyposażenia. Jego zdaniem jest to wynik błędów systemowych związanych z procesem zamówień i dostaw. Przede wszystkim jednak obecną sytuację media tłumaczą zaburzeniem łańcuchów dostaw, jaka nastąpiła po wybuchu pandemii COVID-19.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej