Wielkie święto górników

Dziś przypada święto wszystkich ludzi pracujących pod ziemią - Barbórka, zwana też Dniem Górnika. W Polsce w górnictwie zatrudnionych jest niemal 114 tysięcy osób. Życzenia dla górników przekazał premier Donald Tusk. Zapewnił ich o szacunku i uznaniu wszystkich Polaków. Zadeklarował, że priorytetem w tej branży zawsze będzie bezpieczeństwo.

Barbórka jest obchodzona od IX wieku w Dniu Świętej Barbary, patronki górników, która ma także w swojej opiece saperów, marynarzy i inne osoby wykonujące niebezpieczne zawody.

Uroczystości barbórkowe, dawniej huczne, dziś mają skromniejszy charakter. Rozpoczyna je poranna msza święta, po której następuje przemarsz orkiestr górniczych. Organizowane są akademie, spotkania, koncerty i zabawy górnicze. Tego dnia górnicy występują w swoich charakterystycznych strojach galowych z czarnym czako z pióropuszem. Zasłużeni górnicy otrzymują nagrody i odznaczenia. W dniach poprzedzających święto organizowane są tak zwane karczmy piwne, czyli spotkania gwareckie.

Tegoroczna centralne obchody Barbórki rozpoczęły się 30 listopada w Zabrzu i trwały do 2 grudnia. Uroczystości barbórkowe zbiegły się z jubileuszem 160-lecia Gazownictwa na Śląsku. Najstarsza górnośląska gazownia komunalna dostarczała gaz dla latarni oświetlających ulice miasta w Raciborzu już w 1852 roku.

Obchodzona dzisiaj Barbórka, to także okazja do dyskusji o sytuacji w branży, która zatrudnia na Śląsku ponad 113 tysięcy osób w blisko 30 kopalniach. Jak mówi Władysław Trzop - nadinspektor Krajowej Sekcji Górnictwa Podziemnego Państwowej Inspekcji Pracy w Katowicach, od początku roku zginęły w całym górnictwie 24 osoby - 20 z nich w kopalniach węgla kamiennego. Przyczyną wypadków jest często złe przeszkolenie górników. Maszyny i urządzenia pomagające wydobywać węgiel są naprawdę dobre, jednak w górnictwie często zatrudniani są ludzie bez należytego przygotowania do obsługi tych urządzeń.

Mimo dobrych maszyn praca w górnictwie bezpieczna nie jest także ze względu na naturalne zagrożenia takie, jak występowanie metanu czy zagrożenie wybuchem pyłu węglowego.

Premier i prezydent złożyli życzenia

Film z życzeniami premiera Donalda Tuska zamieszczono na stronie internetowej kancelarii premiera – W tym dniu chcę wam życzyć przede wszystkim bezpiecznej pracy. Wasze bezpieczeństwo będzie dla nas zawsze priorytetem – zapewnił.

Premier życzył górnikom wszystkiego dobrego w ich rodzinach, ale również w rodzinnych budżetach. Wskazał, że niewiele jest zawodów, które cieszyłyby się takim szacunkiem i prestiżem jak zawód górnika. Określił Barbórkę jako święto narodowe dedykowane górnikom.

Przyszłość Polski, polski dobrobyt w tak dużym stopniu zależy od waszego wysiłku, od tego co wydobywacie z ziemi, jak efektywnie to robicie – podkreślił premier. Życzenia premiera Donalda Tuska dla górników.

Również prezydent Bronisław Komorowski, który odwiedził kopalnię „Bogdanka” niedaleko Lublina, złożył wszystkim górnikom i pracownikom przemysłu wydobywczego życzenia bezpiecznej pracy, zawodowego spełnienia i wszelkiej pomyślności. Wyraził wdzięczność górnikom za ich ciężką, odpowiedzialną i często ryzykowną pracę przy wydobywaniu bogactw ziemi. Praca ta – podkreślił prezydent – wymaga profesjonalnych umiejętności, niezłomnego charakteru i prawdziwego hartu ducha.

Wspominając o zbliżającej się rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, napisał: „Pochylam głowę przed zasługami tysięcy, którzy stawili opór autorytarnej władzy, uczestnicząc w górniczych strajkach i protestach. Bronili Państwo dokonań «Solidarności», swobód obywatelskich i praw pracowniczych z ogromną ofiarnością. Dziewięciu górników z kopalni «Wujek» zapłaciło w tych zmaganiach cenę najwyższą. Pamiętamy i zawsze będziemy pamiętać” – podkreślił Bronisław Komorowski.

Uroczysta msza w Katowicach

Metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc odprawił barbórkową mszę w kościele pod wezwaniem św. Barbary w Katowicach-Giszowcu. Wierni modlili się o bezpieczną pracę i szczęście górniczych rodzin. W homilii arcybiskup nawiązał do św. Barbary; mówił, że jest ona „patronką sytuacji najtrudniejszych, a takie przecież są związane z górniczą pracą”.

Bądźcie uczniami, świadkami Jezusa Chrystusa, idąc za przykładem waszej patronki, św. Barbary. Niech jej orędownictwo strzeże was w pracy i bezpiecznie prowadzi przez całe wasze życie; niech także jej orędownictwo towarzyszy każdej górniczej rodzinie – powiedział abp Skworc.

Metropolita przypomniał tradycyjne górnicze pozdrowienie, wciąż powszechnie używane w kopalniach: Szczęść Boże. Jak mówił, zawołanie to zrobiło ”karierę ogólnopolską” dzięki Janowi Pawłowi II, który często się nim posługiwał. Arcybiskup wskazał na treści, zawarte w tym pięknym pozdrowieniu, gdy jest świadomie wypowiadane – Niech Bóg wam szczęści i błogosławi; niech wam da szczęście w życiu rodzinnym i zawodowym. Niech Bóg także szczęści naszej ojczyźnie – życzył arcybiskup.

źródło:
Zobacz więcej