
Jesteśmy o wiele bardziej skłonni do nawiązywania, rozwijania i utrzymywania związków romantycznych, nawet jeśli nam się w nich nie układa, niż do zakończenia relacji – informuje czasopismo „Personality and Social Psychology Review”.
W mózgach seniorów aktywnych fizycznie jest więcej białek, które wzmacniają połączenia między neuronami i wspomagają w ten sposób sprawność...
zobacz więcej
Badaczka Samantha Joel z Uniwersytetu Zachodniego Ontario w Kanadzie obserwowała wiele osób będących w związkach i analizując podjęte przez nich decyzje, gdy w ich relacjach pojawiały się różne trudności. Zauważyła pewien wzorzec – działanie, które prowadzi do długoterminowego związku, wydaje się łatwiejsze niż działanie, które prowadzi do samotności. Joel postanowiła sprawdzić swoje obserwacje za pomocą badania.
Razem z Geoffem MacDonaldem, psychologiem z University of Toronto w Kanadzie, dokonali przeglądu literatury naukowej na temat tworzenia i utrzymywania romantycznych związków. Zauważyli, że ludzie nie są szczególnie selektywni przy wyborze partnera. Przykładowo, jedno z badań dotyczące szybkich randek wykazało, że uczestnicy zgodzili się na średnio 40 proc. swoich opcji randkowych.
Badania wykazały również, że ludzie mają tendencję do przeceniania swojej chęci odrzucenia potencjalnych partnerów, którzy okazywali im zainteresowanie, nawet jeśli zauważyli u nich pewne niepożądane cechy.
Zakochanie się też nie jest rzadkością – ludzie mają tendencję do szybkiego przywiązywania się do swoich partnerów. Badacze przytaczają jedno z badań, do którego zrekrutowano samotnych studentów studiów licencjackich i przez semestr śledzono ich doświadczenia związane z zakochiwaniem się. Wyniki wykazały, że ze studentów studiów licencjackich zrekrutowanych do dwóch badań podłużnych 33 proc. stwierdziło, że zakochało się raz w ciągu 12 tygodni.
W mózgach seniorów aktywnych fizycznie jest więcej białek, które wzmacniają połączenia między neuronami i wspomagają w ten sposób sprawność...
zobacz więcej