RAPORT

Wojna na Ukrainie

Tak rząd Tuska miażdżył propozycje obniżenia VAT na paliwo. „Nie da się!”

Donald Tusk i Jacek Kapica, rok 2009 (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Donald Tusk i Jacek Kapica, rok 2009 (fot. PAP/Radek Pietruszka)

W 2012 roku posłowie PiS zwrócili się do rządu Donalda Tuska w sprawie wysokich cen paliw. W odpowiedzi przeczytali, że ceny kształtuje kurs dolara i światowa cena surowca, a nie polityka rządu. Dodano, że na taki ruch nie zgodzi się również UE. „Obniżka akcyzy na paliwa silnikowe mogłaby spowodować ubytek dochodów budżetu państwa” – alarmowali ówcześni przedstawiciele ministerstwa finansów i podkreślali, że w Niemczech benzyna jest jeszcze droższa.

Do Polaków trafi kolejne 15 mld zł. „Tusk kpi, a sam proponował po 36 zł”

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił tarczę antyinflacyjną 2.0, która zakłada VAT 0 proc. na gaz, 0 proc. na żywność, 0 proc. na nawozy, 5 proc. na...

zobacz więcej

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił tarczę antyinflacyjną 2.0, która zakłada VAT 0 proc. na gaz, 0 proc. na żywność, 0 proc. na nawozy, 5 proc. na prąd i 8 proc. na paliwo. To odpowiedź na światowe podwyżki cen surowców i szalejącą w całej Europie inflację.

„Premier Morawiecki posłuchał premiera Tuska i zapowiada obniżenie VAT na paliwa. Szkoda, że czekał z decyzją 2 miesiące” – skrytykował w sieci rzecznik PO Jan Grabiec.

Zobacz także:   „Tarcza antyinflacyjna 2.0 pomoże polskim rodzinom w walce z europejską inflacją”

Wpis polityka Platformy wywołał reakcję internautów. Część z nich przypomniała, że rząd PO–PSL podnosił podatki, a po apelach o ich obniżenie przekonywał, że jest to niemożliwe. Jako przykład przytoczono treść pisma resortu finansów z marca 2012 r., które na prośbę posłów PiS – w imieniu ministra Jacka Rostowskiego – przygotował wiceminister Jacek Kapica (w latach 2008–2015 podsekretarz stanu w ministerstwie finansów).

„Na obecny wzrost cen paliw silnikowych mają wpływ przede wszystkim czynniki zewnętrzne, czyli wzrost cen surowca - ropy naftowej - na rynkach światowych, a także, mimo umacniania się złotówki w ostatnich dniach, stosunkowo wysoki kurs dolara amerykańskiego, a nie polityka rządu” – pisał i przekonywał, że chociaż podatki mają charakter cenotwórczy, nie są jedynym elementem wpływającym na ruchy cenowe.

„Oznacza to, że rząd nie ma bezpośredniego wpływu na kształtowanie ich poziomu” – zaznaczał.

„Tanke, Polen!” Niemiecki najazd na polskie stacje. Przyjeżdżają z kanistrami

Różnica ceny paliwa na polskich i niemieckich stacjach to już ok. 58 centów, czyli ponad 2,6 zł na litrze. Największy niemiecki tabloid „Bild”...

zobacz więcej

I tak jest taniej niż w Niemczech


Kapica pisał, że system podatku VAT w Unii Europejskiej podlega harmonizacji. „Dyrektywa VAT nie przewiduje zatem możliwości stosowania dwóch różnych stawek podstawowych – wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej stosują wyłącznie jedną stawkę podstawową VAT” – wskazywał.

Zobacz także:   Siedem decyzji Tuska. Kowalski: To dlatego polityka klimatyczna UE drenuje portfele Polaków

Przedstawiciel rządu Donalda Tuska zaznaczał, że paliwo w Polsce i tak jest tańsze niż w Niemczech, Szwecji czy na Słowacji. „Pokazuje to, że jakikolwiek wniosek o zmniejszenie podatku wskazywałby na zakłócenie konkurencyjności na rynku wewnętrznym” – przekonywał.

Obniżka VAT na żywność, paliwo, nawozy i prąd

Premier mówił, że ogromna większość produktów żywnościowych objęta jest w tej chwili 5-procentową stawką VAT. – Tylko jakieś bardziej wykwintne...

zobacz więcej

Bali się, że budżet nie wytrzyma


Wiceminister wskazywał, że ponieważ Polska borykała się z problemami finansowymi, Unia wszczęła przeciwko nam procedurę nadmiernego deficytu, a to wyklucza obniżenia podatków.

Zobacz także:   Dodatek osłonowy. Jest rozporządzenie określające wzór wniosku [WIDEO]

„Obniżka akcyzy na paliwa silnikowe mogłaby spowodować ubytek dochodów budżetu państwa wynikających z ustawy budżetowej na 2012 r. Taka sytuacja mogłaby doprowadzić do niewykonania budżetu i doprowadziłaby do wzrostu deficytu budżetowego” – oceniano.

Przypominając tamto stanowisko z 2012 r. internauci piszą: „VAT na paliwa? Nie da się! UE nie pozwala! Drogie paliwo - wina światowych cen ropy!"

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej