RAPORT

Wojna na Ukrainie

Eksperymentalna prognoza pogody do maja 2022. Uwagę zwracają marzec i kwiecień

Synoptycy IMGW zastrzegają, że tak długoterminowe prognozy obarczone są dużą niepewnością (fot. Dominika Zarzycka/NurPhoto via Getty Images)
Synoptycy IMGW zastrzegają, że tak długoterminowe prognozy obarczone są dużą niepewnością (fot. Dominika Zarzycka/NurPhoto via Getty Images)

Marzec i kwiecień mogą być cieplejsze niż wskazują normy; z kolei luty i maj nie zaskoczą temperaturami – wynika z eksperymentalnej prognozy długoterminowej opublikowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Synoptycy wskazują, czego możemy spodziewać się w najbliższych miesiącach.

Prognoza długoterminowa: luty 2022


Średnie temperatury w lutym w całej Polsce nie będą znacząco odbiegać od normy wieloletniej z 1991-2020, która wynosi od -4,4-0,5 st. w Suwałkach do 0,1-3,5 stopnia w Szczecinie.

Źródło: IMGW-PIB

Miesięczna suma opadów na przeważającym obszarze również nie powinna przekroczyć normy. Jedynie na północnym wschodzie może być ich więcej.

Źródło: IMGW-PIB

Prognoza długoterminowa: marzec 2022


W marcu powinno być cieplej, niż zakłada norma wieloletnia na lata 1991-2020. Dla Opola średnie temperatury w marcu wyniosły od 3,9 do 5,3 st., a dla Zakopanego od 0 do 1,7 st.

Źródło: IMGW-PIB

Miesięczna suma opadów na terenie całego kraju powinna mieścić się w normie wieloletniej.

Źródło: IMGW-PIB

Prognoza długoterminowa: kwiecień2022


Również w kwietniu średnie temperatury na terenie całego kraju mogą być wyższe od normy wieloletniej, która dla Zielonej Góry wynosi od 8,7 do 10 st., a dla Zakopanego od 5,3 do 6,7 st.

Źródło: IMGW-PIB

Na północy i północnym wschodzie sumy opadów powinny być w normie. Na pozostałym obszarze będzie ich więcej.

Źródło: IMGW-PIB

Prognoza długoterminowa: maj 2022


Maj w całej Polsce będzie z temperaturą w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020, która wynosi dla Wrocławia od 13,9 do 14,7 st., a dla Zakopanego do 10 do 11,1 st.

Źródło: IMGW-PIB

Na terenie praktycznie całego kraju miesięczna suma opadów powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej, jedynie w centrum i na północnym zachodzie mogą być wyższe.

Źródło: IMGW-PIB

Zastrzeżenia IMGW. Jak odczytywać prognozę?


Jak przekazał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. „Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz)” – zaznaczają synoptycy. Jednocześnie IMGW informuje, że prognozy długoterminowe obarczone są dużą niepewnością. „Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego” – czytamy w prognozie.

Zobacz także: Zima postraszyła i... wróci. Rzecznik IMGW o anomaliach, z jakimi wkraczamy w 2022 [WIDEO]
teraz odtwarzane
Zima postraszyła i... wróci. Rzecznik IMGW zdradza szczegóły

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej