RAPORT

Wojna na Ukrainie

Marznące opady, gołoledź, śnieg i 20 st. różnicy temperatur [PROGNOZA POGODY]

Marznące opady w wielu miejscach mogą powodować gołoledź (fot. Shutterstock)
Marznące opady w wielu miejscach mogą powodować gołoledź (fot. Shutterstock)

Jak informuje IMGW, nad Europą dominuje rozległy wyż z głównym centrum nad Wyspami Brytyjskimi, jedynie północna część Skandynawii znajduje się w zasięgu niżu znad Morza Norweskiego. Polska jest nadal pod wpływem wspomnianego wyżu. Jesteśmy w chłodnym powietrzu pochodzenia arktycznego. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1023 hPa i będzie spadać.

Alerty z powodu zimna. Nawet 16 stopni mrozu

Noc z wtorku na środę będzie pochmurna i mroźna. Na wschodzie kraju i w rejonach podgórskich temperatura może spaść do -16 stopni Celsjusza –...

zobacz więcej

W środę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami na południu i wschodzie. Miejscami, głównie na północy, słabe opady śniegu, a na wybrzeżu także deszczu ze śniegiem.

Rano gdzieniegdzie mgła ograniczająca widzialność do 200 m, mogąca osadzać szadź. Na wschodzie i w rejonach podgórskich od -6 do -2 st., na pozostałym obszarze od -1 do 3 st. Wiatr słaby, na wybrzeżu umiarkowany i tam po południu porywisty, z kierunków zachodnich.

W nocy pochmurno, na wschodzie śnieg przechodzący w deszcz ze śniegiem, na północnym wschodzie w marznący deszcz, powodujący gołoledź. Na zachodzie marznące opady mżawki lub deszczu powodujące gołoledź, tylko nad samym morzem opady mżawki. Miejscami mgła ograniczająca widzialność do 300 m.

Na wschodzie i południu od -7 do -3 st., tylko w rejonach podgórskich Karpat lokalnie spadek temperatury do -13 st.; na pozostałym obszarze kraju od -2 do 2 st. W wielu miejscach temperatura minimalna wystąpi w pierwszej połowie nocy. Wiatr umiarkowany, okresami wzrastający do dość silnego i porywistego, południowo-zachodni i zachodni. Nad morzem i w górach porywy wiatru do 60 km/h.

W czwartek zachmurzenie całkowite z większymi przejaśnieniami na południu. Na południowym wschodzie opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem i marznący deszcz powodujący gołoledź, na pozostałym obszarze deszcz lub mżawki. Od 0 do 5 st., tylko na Pomorzu i nad morzem od 6 do 7 st. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, nad morzem i w górach także silny do 45 km/h, porywisty, zachodni. Nad morzem oraz w górach porywy wiatru do 75 km/h.

Przeczytaj także: Chcieli zobaczyć zimę. Trwa akcja ratunkowa, wielu zamarzło w samochodach [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej