RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rosja rozpoczyna kolejne manewry przy granicy z Ukrainą. Jest odpowiedź NATO

Ćwiczenia odbędą się na 20 poligonach (fot. PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE )
Ćwiczenia odbędą się na 20 poligonach (fot. PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE )

Ponad 10 tys. żołnierzy Południowego Okręgu Wojskowego Rosji zorganizowanych w batalionowe grupy taktyczne rozpoczyna ćwiczenia na 20 poligonach na południu Rosji oraz w Abchazji, Armenii i Północnej Osetii - poinformowało dowództwo okręgu w Rostowie nad Donem. W manewrach będą też brały udział pododdziały ochrony brzegowej Flot Czarnomorskiej i Kaspijskiej. Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg stwierdził, że istnieje realne ryzyko nowego konfliktu zbrojonego i dodał, że NATO „zrobi wszystko, aby zapobiec” takiemu scenariuszowi.

Były szef NATO: Jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę, „skasujmy” Nord Stream 2

Tak naprawdę tylko Putin wie, czy Rosja zaatakuje Ukrainę – pisze na portalu politico.eu były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Ale,...

zobacz więcej

Celem rosyjskich ćwiczeń, jak podano, jest nauka nowych działań taktycznych w grupach rozpoznawczych i uderzeniowych, łącznie z artyleryjskimi, lotnictwem i snajperami.

Przeczytaj także: Kanadyjska broń dla Ukrainy? Deklaracja Ottawy

W ćwiczeniach będą też brały udział pododdziały do walki z dronami, grupy przeciwdziałania atakom chemicznym i radio-elektronicznego kamuflażu- poinformowało w środę dowództwo Południowego Okręgu Wojskowego w Rostowie nad Donem.

Południowy Okręg Wojskowy (POW)- według materiałów Ośrodka Studiów Wschodnich w Warszawie - to terytorialnie najmniejsza z głównych jednostek administracyjnych Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Od rozpadu Związku Sowieckiego pozostaje jednym z najsilniejszych i najbardziej zaangażowanym w prowadzone przez państwo konflikty zbrojne.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Ponosił główny ciężar obu wojen w Czeczenii i uderzenia na Gruzję w 2008 r., a obecnie – wraz z podległą mu Flotą Czarnomorską – główną odpowiedzialność za działania przeciwko Ukrainie i prowadzenie operacji militarnej w Syrii.

Rosja rozpoczyna kolejne manewry przy granicy z Ukrainą. Jest odpowiedź NATO

Ponad 10 tys. żołnierzy Południowego Okręgu Wojskowego Rosji zorganizowanych w batalionowe grupy taktyczne rozpoczyna ćwiczenia na 20 poligonach na...

zobacz więcej

Stoltenberg: Możliwe wzmocnienie wschodniej flanki NATO


NATO może skierować dodatkowe wojska na terytorium wschodnich sojuszników, jeśli Rosja ponownie użyje siły przeciwko Ukrainie - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

– Jeżeli Rosja po raz kolejny użyje siły przeciwko Ukrainie i dalej będzie najeżdżać Ukrainę, musimy poważnie zastanowić się nad potrzebą dalszego zwiększenia naszej obecności we wschodniej części sojuszu – powiedział Stoltenberg.

Stwierdził, że istnieje realne ryzyko nowego konfliktu zbrojonego i dodał, że NATO „zrobi wszystko, aby zapobiec” takiemu scenariuszowi.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej