RAPORT

Wojna na Ukrainie

Prezydent USA „po cichu” pomógł Ukrainie. Jeszcze w zeszłym roku

W skład zestawu przeznaczonego dla Ukrainy wchodzi m.in. system radarowy (fot. Shutterstock)
W skład zestawu przeznaczonego dla Ukrainy wchodzi m.in. system radarowy (fot. Shutterstock)

Biały Dom „po cichu” zatwierdził w grudniu dodatkowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 200 mln dolarów – informują CNN i Politico. Prezydent wykorzystał specjalny wybieg prawny, by ominąć procedury.

Kanadyjska broń dla Ukrainy? Deklaracja Ottawy

Minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly nie wyklucza sprzedaży przez Kanadę broni Ukrainie. W telewizyjnym wywiadzie podkreśliła, że...

zobacz więcej

Według Politico Biden wykorzystał przepis, który upoważnia prezydenta do zwrócenia się za pośrednictwem Departamentu Stanu do Pentagonu, by przekazał sprzęt USA krajowi znajdującemu się w niebezpieczeństwie. CNN podaje, że nowa transza pomocy została zatwierdzona w grudniu.

Źródło w Kongresie podaje, że parlament został oficjalnie notyfikowany jeszcze przed końcem ubiegłego roku, ale administracja starała się, by – w odróżnieniu od poprzednich pakietów – informacja o ostatnim nie była szeroko rozpowszechniana.

Przeczytaj także: USA wspierają prawo suwerennych narodów do wyboru sojuszników

Politico pisze, że w skład zestawu wchodzi m.in. system radarowy i sprzęt dla marynarki wojennej, ale nie wiadomo, kiedy zostanie dostarczony.

– Biorąc pod uwagę, że informacje wywiadowcze USA konsekwentnie sugeruje, że Rosja może podjąć inwazję na pełną skalę z użyciem swojej pełnej siły, ta pomoc pozwoliłaby Ukrainie zadać dodatkowe szkody Rosji, ale nie zmieniłaby znacząco wyniku wojny – powiedział Politico jeden z doradców prezydenta Ukrainy.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Według Departamentu Stanu tylko w ubiegłym roku USA wysłały Ukrainie uzbrojenie i sprzęt wojskowy o wartości 450 mln dolarów; od czasu inwazji na Krym i Donbas - ponad 2,5 mld dolarów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej