RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szef sprawdzi szczepienie? Jest stanowisko sejmowej Komisji Zdrowia

Ustawa ma umożliwić kontrolowanie ryzyka infekcji w zakładach (fot. Shutterstock)
Ustawa ma umożliwić kontrolowanie ryzyka infekcji w zakładach (fot. Shutterstock)

Sejmowa Komisja Zdrowia rozpatrzyła i pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy o weryfikacji covidowej. W trakcie prac komisji zmieniono tytuł projektu i usunięto jeden z artykułów. Teraz projekt ma trafić do drugiego czytania. Pierwsze czytanie projektu odbyło się w połowie grudnia, a 5 stycznia w Sejmie zorganizowano wysłuchanie publiczne.

Pracodawca sprawdzi, czy pracownik się zaszczepił. Jest projekt

Do Sejmu trafi poselski projekt ustawy pozwalający pracodawcy na zweryfikowanie czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID–19 – poinformował w...

zobacz więcej

Na początku wtorkowego posiedzenia Komisji Zdrowia posłowie minutą ciszy upamiętnili wszystkie ofiary pandemii.

Poseł Czesław Hoc (Prawo i Sprawiedliwość) zaproponował poprawkę do tytułu projektu ustawy, który w pierwotnym brzmieniu projekt nosił nazwę „Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19”.

Po przyjęciu przez komisję poprawki, projekt zmienił nazwę na „projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość wykonywania działalności w czasie epidemii COVID-19”. Jak tłumaczył Hoc, wykreślenie z tytułu sformułowania o działalności „gospodarczej” jest zasadne, bo w ustawie chodzi też np. o instytucje kultury.

„Apartheid” w tytule ustawy? Pomysł Grzegorza BraunaOdrzucono poprawkę posła Konfederacji Grzegorza Brauna, który proponował, by projekt nosił nazwę „Projekt ustawy o zaprowadzeniu apartheidu sanitarnego w outsourcingu pracodawców”. Przyjęto również inne poprawki posła Czesława Hoca (PiS), m.in. zakładającą, że testy na covid, o których mowa w projekcie, będą finansowane ze środków publicznych.

Przeczytaj także: Polityk Konfederacji przyznaje: Szczepionki drastycznie ograniczają śmiertelność i hospitalizacje

– Najistotniejsza zmiana to wykreślenie artykułu 7., bo jest on skonsumowany w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia z 22 grudnia 2021 – zauważył Hoc.

Konfederacja udaje, że nie ma nic wspólnego ze skandalicznym banerem. Ujawniamy

– Napis ustawił ktoś z tłumu – przekonują posłowie Konfederacji i zapewniają, że nie wiedzieli, iż za ich plecami jest skandaliczny baner...

zobacz więcej

Chodzi o artykuł mówiący, że „kierownik podmiotu wykonującego działalność leczniczą może nałożyć obowiązek zaszczepienia się przeciwko COVID-19 na jego pracowników oraz osoby pozostające w stosunku cywilnoprawnym z tym podmiotem, jeżeli nie ma przeciwskazań do szczepienia w zakresie ich stanu zdrowia”. 23 grudnia w Dzienniku Ustaw opublikowano natomiast rozporządzenie ministra zdrowia, zgodnie z którym osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci i studenci medycyny do 1 marca muszą zaszczepić się w pełni przeciw COVID-19.

W trakcie prac komisji przepadł m.in. pakiet poprawek Konfederacji, a także poprawka Lewicy - nakładająca obowiązek szczepień na wszystkich Polaków. Odrzucono także poprawkę posłanki Anny Marii Siarkowskiej (PiS), by z obowiązku szczepień zwolniono osoby, u których wykryto obecność przeciwciał.

– Są osoby, które nabyły odporność na wirusa w sposób naturalny – powiedziała Siarkowska. Poprawka została odrzucona, ale wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział zasięgnięcie w tej sprawie opinii konsultantów. Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy. Głosowało 37 posłów - za było 21 posłów, przeciw - 10, wstrzymało się 6.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Poselski projekt ustawy złożyła w Sejmie grupa posłów PiS. Jak uzasadniono w projekcie, zapisy mają „umożliwić pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia infekcji wirusa SARS-CoV-2, powodującego chorobę COVID-19 w zakładzie pracy”.

Znalazły się tam zapisy, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu albo też informacji o przebytej infekcji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej