RAPORT

Wojna na Ukrainie

Przemycali imigrantów. Skonfiskowano auta, hulajnogi, rowery

Skonfiskowano m.in. narkotyki (fot. Policía Nacional y EUROPOL)
Skonfiskowano m.in. narkotyki (fot. Policía Nacional y EUROPOL)

Hiszpańska policja, we współpracy z unijną agencją EUROPOL, zatrzymała 24 osoby należące do siatki przestępczej zajmującej się przemytem imigrantów między Hiszpanią a Algierią. Większość z zatrzymanych przebywała w prowincji Alicante. Funkcjonariusze przeszukali 9 domów i 4 lokale; skonfiskowali tam ok. 40 tys. euro w gotówce, 4 samochody, 710 paczek przemycanego tytoniu, 3,5 kg tzw. różowej kokainy, 56 gr fencyklidyny.

Migranci na Wyspach Kanaryjskich protestują przeciwko nieludzkim warunkom [WIDEO]

Wyspy Kanaryjskie mierzą się z kryzysem migracyjnym. W 2020 roku dopłynęło tam łodziami ponad 23 tys. migrantów z Maroka i Afryki Zachodniej. Od...

zobacz więcej

Podczas operacji policyjnej zatrzymano – 22 osoby w Alicante, jedną w Almerii i jedną w Jaén. Policjanci znaleźli też skradzione przedmioty, w tym 61 terminali mobilnych, trzy rowery wyczynowe, hulajnogi elektryczne, różne urządzenia elektroniczne, karty bankowe oraz dokumentację ugrupowania zajmującego się przemytem imigrantów.

Siatka ta, składająca się z dwóch organizacji przestępczych, była podzielona na cztery skoordynowane grupy robocze, by migranci mogli nielegalnie pokonywać trasę między Algierią a Hiszpanią za pośrednictwem statków, które w większości przypływały aż do miasta Almería. Stamtąd imigranci byli dalej przewożeni transportem drogowym. Wykorzystywano do tego metodę wahadłową. Polega ona na tym, że pojazd krąży przez cały czas przed tym, który przewozi nielegalnych migrantów, aby w razie czego ostrzec o obecności policji, i aby zagwarantować powodzenie transferu – do Alicante na terenie Wspólnoty Walenckiej lub do Francji.

Średniowieczny system płatności


Koszt takiej podróży był opłacany przy wykorzystaniu systemu „hawala” (z arabskiego „przekaz”), czyli sposobu transferowania pieniędzy bez kontroli żadnej zarejestrowanej instytucji finansowej nawet przez setki kilometrów i przez mocno strzeżone granice. Metoda ta powstała już w średniowieczu. Kupcy jedwabnego szlaku, by ustrzec się przed grabieżami, przekazywali większe kwoty pieniędzy przez pośredników. Przyjmowali oni gotówkę i wystawiali kupcom pokwitowanie, dzięki któremu można było wypłacić pieniądze u innego pośrednika. Jak podała hiszpańska policja, kwota transportu migrantów zależała „od punktu wyjazdu i destynacji – z Algierii do Almerii do 5 tys. euro, z Almerii do Alicante między 200 a 600 euro; z Alicante do Francji między 700 euro a 1 tys. euro”.
Przejęto ok. 40 tys. euro (fot. Policía Nacional y EUROPOL)
Przejęto ok. 40 tys. euro (fot. Policía Nacional y EUROPOL)

Nielegalni imigranci w apartamentach na Gran Canarii

Kilkuset nielegalnych imigrantów z Afryki, którzy dotarli w ostatnich tygodniach na Wyspy Kanaryjskie, umieszczono w kompleksie apartamentów...

zobacz więcej

Wspomniane transfery realizowane były również do Algierii, by wesprzeć ucieczkę zbiegów przed wymiarem sprawiedliwości. Miały one także na celu wprowadzenie do obrotu narkotyków i skradzionych rzeczy w Hiszpanii, w tym urządzeń elektronicznych, biżuterii, złota, hulajnóg i zegarków – na terenie Oranu w północno-zachodniej Algierii.

Struktura siatki przemytników imigrantów


Jak wynika z raportu policyjnego, pierwsza z czterech grup siatki przestępczej była odpowiedzialna za dowodzenie działaniami, czyli za organizację, koordynację i dystrybucję zadań pozostałych członków. Druga grupa, zajmująca się transportem, odpowiadała za odbieranie nielegalnych imigrantów po ich przybyciu łodzią do brzegów Hiszpanii; przewożenie ich do mieszkań w Alicante, a stamtąd – jeśli tak wskazano – do Francji.

Istniała też trzecia grupa, która zajmowała się kontrolowaniem i ukrywaniem nielegalnych imigrantów podczas ich tymczasowego pobytu w Alicante, zapewniając im m.in. żywność, narkotyki czy telefony komórkowe. Czwarta wykryta przez policję grupa zajmowała się finansowaniem, dostarczaniem niezbędnych pieniędzy imigrantom na opłacenie usług wymaganych przez przemytników.

Zobacz także: Przemytnicy imigrantów z terenu Białorusi mieszkają głównie w Niemczech


Śledztwo w sprawie tej siatki przestępczej ma swój początek w innej operacji policyjnej, podczas której rozbito organizację przestępczą z komórkami w miastach: Murcia, Alicante i Almería. Obie organizacje stosowały podobne metody działania, w tym strukturę czterech grup.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej