RAPORT

Pogarda

Biły konia na oczach widzów igrzysk w Tokio. Wyrok sądu ws. dwóch Niemek

Annika Schleu została wyrzucona z igrzysk olimpijskich w Tokio (fot. Stanislav Krasilnikov\TASS via Getty Images)
Annika Schleu została wyrzucona z igrzysk olimpijskich w Tokio (fot. Stanislav Krasilnikov\TASS via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Postępowanie prawne przeciwko niemieckiej zawodniczce pięcioboju nowoczesnego Annice Schleu i jej trenerce Kim Raisner, oskarżonym o maltretowanie konia na igrzyskach olimpijskich w Tokio, zostało definitywnie umorzone przez niemiecki sąd. Po skandalu podjęto decyzję o usunięciu dyscypliny z programu olimpijskiego po igrzyskach w Paryżu w 2024 roku.

Niemka wyrzucona z igrzysk w Tokio za to, co zrobiła z koniem [WIDEO]

Niemiecka trenerka Kim Raisner została zdyskwalifikowana za naganne zachowanie w trakcie olimpijskiego turnieju pięcioboistek. W Tokio zawrzało...

zobacz więcej

Szeroko nagłośniony incydent przyspieszył decyzję Międzynarodowej Federacji Pięcioboju (UIPM) o usunięciu jeździectwa z programu dyscypliny po igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Nie podjęto jeszcze decyzji, jaka konkurencja ma ewentualnie zastąpić jazdę konną.

31-letnia zawodniczka zobowiązała się zapłacić stowarzyszeniu pożytku publicznego 500 euro w zamian za zamknięcie sprawy przez poczdamską prokuraturę. Według jej prawnika, Kim Raisner zapłaci również „niewielką sumę” stowarzyszeniu broniącym praw zwierząt.

Zawodniczka i jej opiekunka zostały oskarżone o naruszenie niemieckiego prawa o dobrostanie zwierząt.

Prawnicy podkreślają, że rozwiązanie, kończące procedurę prawną, nie jest równoznaczne z przyznaniem się ich klientek do winy.

Afera, która wybuchła podczas igrzysk olimpijskich w Tokio w 2021 roku, wpłynęła na losy jednej z najstarszych olimpijskich dyscyplin. Wściekła z powodu wylosowania niesfornego konia, który odmówił skoku przez przeszkodę, Schleu maltretowała go batem i ostrogami. Kim Raisner również uderzyła konia i została za to wykluczona z igrzysk olimpijskich.

Wymyślony przez barona Pierre'a de Coubertin w 1912 r., by podkreślić walory „wszechstronnego” mężczyzny (dyscyplina została otwarta dla kobiet dopiero podczas grzyskach w 2000 r.), współczesny pięciobój łączy w sobie strzelanie, bieg, pływanie, szermierkę oraz jazdę konną.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej