RAPORT

Wojna na Ukrainie

Fake news Tuska ws. COVID-19. Zaskakująca wypowiedź lidera PO

Donald Tusk przed kamerami podał nieprawdziwe dane (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Donald Tusk przed kamerami podał nieprawdziwe dane (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

We wtorek na konferencji prasowej Donald Tusk przekonywał, że Polska jest liderem w Europie i na trzecim miejscu na świecie, jeśli chodzi o liczbę zgonów z powodu COVID-19 w przeliczeniu na mieszkańców kraju. Twierdzeniom lidera PO przeczą dostępne dane. Od początku pandemii w Polsce zmarły 100 tys. 254 osoby zakażone koronawirusem.

Ponad milion zakażeń jednego dnia. USA z najwyższym wynikiem od początku pandemii

W Stanach Zjednoczonych stwierdzono w poniedziałek 1,13 mln nowych zakażeń koronawirusem, co jest najwyższym na świecie dobowym przyrostem liczby...

zobacz więcej

Jak poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia, badania potwierdziły 11 406 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarły 493 osoby z COVID-19. Liczba zgonów w wyniku zakażenia SARS-COV-2 od początku pandemii przekroczyła tym samym 100 tys. osób – pełny raport dostępny tutaj.

Liczba zgonów COVID-19 w Polsce


Odnosząc się do tych danych Donald Tusk powiedział, że dziś „wszyscy jesteśmy pogrążeni w żałobie, nawet jeśli niektórzy z nas wypierają, nie chcą o tym myśleć”.

Lider PO stwierdził przy tym, że „niestety Polska jest tu liderem – jesteśmy na trzecim miejscu na świecie, jeśli chodzi o liczbę zmarłych i oczywiście absolutni rekordziści w Europie, jeśli chodzi o liczbę zmarłych na 1000 mieszkańców”.

Skąd polityk czerpie dane – tego nie zdradził. Jego słowa jednak nie znajdują potwierdzenia w dostępnych statystykach.

Fake news Donalda Tuska


W światowym zestawieniu pod względem liczby zgonów na milion mieszkańców liderem – według danych serwisu worldometers.info – jest Peru ze wskaźnikiem 6 032 (przypadków śmiertelnych na milion mieszkańców). Na kolejnych miejscach jest Bułgaria (4 611), Bośnia i Hercegowina (4 207) oraz Węgry (4 158). Polska znajduje się więc nie na 3., a na 18. miejscu ze wskaźnikiem 2 653. Nasz kraj nie jest także niechlubnym liderem – jak twierdzi Tusk – wśród krajów europejskich. Więcej osób w przeliczeniu na 1 mln mieszkańców zmarło choćby we wspomnianej Bułgarii, Bośni i Hercegowinie, Węgrzech, Czarnogórze, Północnej Macedonii, Czechach, Chorwacji, Słowacji, Rumunii, San Marino, Gibraltarze, Litwie czy Słowenii. Polska zajmuje 14. miejsce.

Zobacz także: „Skutki przejścia COVID-19 nadal zaskakują”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej