RAPORT

Wojna na Ukrainie

Tarcza antyinflacyjna 2.0. Premier Morawiecki podał szczegóły

W ramach drugiej tarczy antyinflacyjnej obniżamy do zera VAT na żywność i z 23 proc. do 8 proc. VAT na paliwo – powiedział premier Mateusz Morawiecki we wtorek na konferencji prasowej. Zapowiedział, że zmiany nastąpią od 1 lutego.

Jakie są przyczyny inflacji i gdzie tkwią jej źródła? Premier wyjaśnia

Nasza Tarcza Antyinflacyjna ma chronić Polaków przed inflacją, która ma wiele przyczyn, a jej źródła znajdują się przede wszystkim za granicą –...

zobacz więcej

– W drugiej tarczy antyinflacyjnej już od 1 lutego na sześć miesięcy, czyli do końca lipca, wdrażamy nowe kolejne rozwiązania. Z 23 proc. na 8 proc. chcemy obniżyć VAT na paliwo. To będzie fundamentalna zmiana cenowa - mówił premier, podkreślając, że zmiany cen na stacjach benzynowych będą widoczne za trzy, cztery tygodnie.

– Wpływ, który szacujemy na cenę litra paliwa, ropy, oleju napędowego, to ok. 60 groszy, nawet do 70 gr. Taki będzie skutek, który budżet państwa polskiego bierze na siebie – powiedział.

Do zera obniżamy VAT na żywność. Koszt tegoroczny przekroczyć może 6 mld, może nawet do 7 mld, niektóre szacunki pokazują, ale jest to bardzo ważne. I tutaj apeluję do wszystkich przedsiębiorców, którzy handlują towarami żywnościowymi o odpowiednie obniżenie cen produktów (...). To jest bardzo ważne. To nie jest dzisiaj zarobek przedsiębiorców, to jest część, która trafia do budżetu państwa polskiego – mówił.

Wskazał, że obniżenie stawki VAT do zera powoduje, że od 1 lutego powinny spaść ceny. Premier apelował, by sprawdzać, czy handlowcy rzeczywiście obniżają ceny produktów.

Polski Ład i tarcze antyinflacyjne a budżety rodzin


Morawiecki ocenił też, że „zmiany podatkowe w Polskim Ładzie oraz tarcze antyinflacyjne pozytywnie wpłyną na budżet polskiej rodziny. Zadeklarował, że z tytułu działań antyinflacyjnych w portfelach zostanie ponad 100 złotych.

Morawiecki: W walce z inflacją to nie jest nasze ostatnie słowo

Polska, tak jak niemal cały świat mierzy się dziś z inflacją. Pandemia, szantaż gazowy Putina, nierozsądna polityka klimatyczna UE – to musiało...

zobacz więcej

Według premiera tylko obniżenie do zera stawki VAT na żywność pozwoli zostawić w portfelu ok. 45 zł. Jak zaznaczył Morawiecki, obniżka podatków na paliwa, gaz, ciepło to kolejne „dziesiątki złotych”. Jego zdaniem pakiet antyinflacyjny pozwoli zaoszczędzić ponad 100 złotych.

Szef rządu zwrócił uwagę, że miliony polskich rodzin „liczy każdy grosz, każdą złotówkę”. Podkreślił, że Polski Ład oraz tzw. tarcze antyinflacyjne „wpłyną netto na budżet polskiej rodziny”.

Zobacz także: Premier ujawnił możliwy termin wprowadzenia tarczy antyinflacyjnej


– Jak rzetelnie policzycie zmiany związane z Tarczą antyinflacyjną 1.0, 2.0 i z Polskim Ładem, to tutaj prawda będzie bardzo jaskrawa i korzystna dla ludzi – mówił.

teraz odtwarzane
Premier o tarczy antyinflacyjnej 2.0

Ceny paliw mają być relatywnie niższe. Premier zapowiada pewne rozwiązania

Wraz z naszym pakietem antyinflacyjnym wdrożymy kilka rozwiązań, które doprowadzą do relatywnego zmniejszenia cen na stacjach paliw – zapowiedział...

zobacz więcej

Premier poinformował też, że „wszystkie obniżki stawek VAT mogą kosztować polski budżet między 15 a 20 mld zł”.

VAT na nawozy, gaz i prąd


Szef rządu powiedział ponadto, że do „powszechnie dotykających Polaków obniżek podatków” chciałby dodać jeszcze jedną. Przekazał, że w ramach tarczy 2.0 zdecydowano też o obniżce do zera VAT-u na nawozy. Zwrócił uwagę, że nawozy są tym produktem, który „bardzo mocno cierpi na wysokich cenach gazu”, który jest głównym składnikiem kosztów produkcji nawozów. Jednocześnie, jak dodał, wysoka cena nawozów przełoży się na koszty żywności za pół roku, za dziewięć miesięcy. Jak mówił Morawiecki, „na gaz obniżamy VAT do 0 proc.”, bo podwyżki na gaz „są straszne” m.in. ze względu na politykę Gazpromu.

– Dlatego, idąc za radą minister klimatu i środowiska Anny Moskwy, dzisiaj omawialiśmy (...) całą politykę obniżenia cen gazu dla odbiorców indywidualnych, nawet jeżeli są oni częścią spółdzielni mieszkaniowych bądź wspólnot mieszkaniowych – wskazał.

Premier: Robimy wszystko, aby złagodzić polskim rodzinom ból inflacji

Robimy wszystko, aby złagodzić ból inflacji, żeby zmniejszyć koszty dla polskich rodzin – powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji...

zobacz więcej

Zapowiedział też m.in. obniżkę na kolejne cztery miesiące VAT-u na prąd do 5 proc. i VAT-u na ciepło.

Przedłużenie działania elementów tarczy antyinflacyjnej


– Przedłużamy działania tych elementów tarczy antyinflacyjnej, które były pierwotnie ogłoszone na cztery miesiące, do pół roku, i nowe również będą obowiązywać pół roku. Przynajmniej na taki okres możemy być pewni, że nastąpi ogólna obniżka podatków: VAT, akcyzowego – poinformował szef rządu.

– To są bardzo ważne sygnały dla całej gospodarki, sygnały antyinflacyjne. Działamy antyinflacyjnie we wszystkich możliwych wymiarach – zaznaczył Morawiecki. Powołał się na analizy NBP, według których szczyt inflacji powinien nastąpić w czerwcu i potem inflacja powinna maleć.

Premier pytany był także, czy zerowa stawka na żywność obejmie wszystkie produkty. Premier mówił, że ogromna większość produktów żywnościowych objęta jest w tej chwili 5-procentową stawką VAT.

Zobacz także: Premier: Obniżamy podatki dla wszystkich Polaków


– Tylko jakieś bardziej wykwintne dania, owoce morza czy tego typu są na stawce wyższej 23 proc. Te produkty żywnościowe, które są na stawce 5 proc., wszystkie bez wyjątku, będą podlegały stawce zero procent. To oznacza, że wszyscy, którzy handlują tymi produktami, powinni uwzględnić to w cenie i ceny powinny być niższe na wszystkie te artykuły – powiedział.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Zaznaczył, że do sprawdzenia, czy ceny zostały obniżone uprawnione są m.in. inspekcja handlowa oraz UOKiK.
teraz odtwarzane
Obniżka VAT na żywność, paliwo, nawozy i prąd

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej