RAPORT

Wojna na Ukrainie

Lawina infekcji w Niemczech; liczba nowych zachorowań wzrosła o 50 proc.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech odnotowano 322 zgony związane z koronawirusem (fot. Alexander Koerner/Getty Images)
W ciągu ostatniej doby w Niemczech odnotowano 322 zgony związane z koronawirusem (fot. Alexander Koerner/Getty Images)

Berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI) poinformował we wtorek, że w ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano 45 690 nowych infekcji koronawirusa, co stanowi wzrost o 50 proc. w ciągu tygodnia. Zgłoszono także 322 zgony w związku z Covid-19.

Niemieccy koronasceptycy na bułgarskim wybrzeżu żyją w fortecy z basenem

Niemieccy koronasceptycy znaleźli bezpieczną przystań nad Morzem Czarnym: tam życie jest tańsze, a obostrzenia w związku z pandemią mniej...

zobacz więcej

RKI ponownie odnotował wzrost tygodniowej zapadalności, tj. liczby nowych infekcji na 100 tys. mieszkańców: we wtorek rano było to 387,9, podczas gdy dzień wcześniej – 375,7, a tydzień wcześniej – 239,9.

Nowych infekcji najszybciej przybywa w Bremie, która znajduje się na czele listy miast o największej zapadalności – aktualnie wynosi ona tam 1260. Wartość 1000 przekroczyły jeszcze dwa obszary: dzielnica Berlin-Neukoelln (1140,3) i Lubeka (1012,8).

W ciągu ostatniej doby w Niemczech odnotowano 322 zgony związane z koronawirusem. Tydzień wcześniej było to 356 zgonów. W sumie od początku pandemii liczba osób zmarłych w związku z Covid-19 wzrosła do 114 351.

Funkcjonują plany awaryjne


Według danych RKI współczynnik hospitalizowanych pacjentów z koronawirusem wyniósł w poniedziałek 3,37 na 100 tys. mieszkańców w ciągu siedmiu dni. To mały wzrost od piątku – wtedy było to 3,15.

W Niemczech obecnie zaszczepionych jest blisko 72 proc. mieszkańców, w sumie podano już 153,9 mln dawek szczepionek. Dawkę przypominającą otrzymało 42,9 proc. Zaszczepionych nie jest aktualnie 25,4 proc. mieszkańców, z czego 4,8 proc. to osoby, które nie mogą przyjąć szczepionki ze względu na wiek. Jak oceniła Iris Spranger z socjaldemokratycznej SPD, senator ds. wewnętrznych Berlina, tzw. infrastruktura krytyczna stolicy (policja, straż pożarna, firmy energetyczne etc.) działa na dobrym poziomie pomimo szybko rozprzestrzeniającego się koronawirusa, a szczególnie wariantu Omikron.

– Z uwagi na pandemię funkcjonują plany awaryjne, stale weryfikowane i aktualizowane. Ponadto ściśle współpracujemy z federalnymi sztabami kryzysowymi. Do tej pory nie mieliśmy żadnych problemów w Berlinie – zapewniła Spranger we wtorek rano na antenie RBB-Inforadio.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej