RAPORT

Wojna na Ukrainie

Klęska PO w Krakowie. Tusk wściekły, PiS i Hołownia przejmują władzę

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

Przewodniczący rady miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec (do niedawna szef lokalnej Platformy) został odwołany ze stanowiska. Jego stanowisko zajął radny Przyjaznego Krakowa, a zarazem pełnomocnik regionalny Polski 2050 Szymona Hołowni Rafał Komarewicz.

PO straciła większość w mieście. „Zakładali, że im gorzej w Polsce, tym lepiej dla nich”

Platforma Obywatelska traci Koszalin. Tylko siedmioro radnych PO zastosowało się do uchwały zarządu powiatowego partii, która wzywała do bojkotu...

zobacz więcej

PO rządząca w krakowskiej radzie miasta wspólnie z Nowoczesną i samorządowcami Przyjaznego Krakowa (złożonego z ludzi prezydenta Jacka Majchrowskiego) utraciła władzę na rzecz koalicji PiS-Przyjazny Kraków-Nowoczesna, co w praktyce oznacza koalicję PiS–Polska 2050.

Przypomnijmy, że ostatnie wybory samorządowe wygrało Prawo i Sprawiedliwość (zdobywając 16 z 43 mandatów), ale dzięki zawiązaniu współpracy to koalicja PO-Nowoczesna-Przyjazny Kraków miała większość.

Zobacz także:   TVN bojkotuje Kukiza. Zemsta za głosowanie w Sejmie?

Umowa tych partii zakładała, że przez pierwsze 2,5 roku przewodniczącym rady będzie polityk PO, a potem funkcję szefa rady miasta przejmie przedstawiciel Przyjaznego Krakowa, a funkcję jego zastępcy dostanie ktoś z Nowoczesnej. Gdy w połowie kadencji miało dojść do zmiany, Platforma zdecydowała, że nie odda stanowiska.

Owsiak nie zaraża, sylwester – tak

Samorządowcy w całej Polsce odwoływali ostatnio miejskie imprezy sylwestrowe na świeżym powietrzu, bo, jak tłumaczyli, mamy epidemię. Koronny...

zobacz więcej

Teraz „Wprost” informuje, że miarka się przebrała, a zmiana w radzie odbyła się za cichą zgodą prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, którego „wkurzyła” intryga PO. 

Tygodnik ocenia, że zmiany w Krakowie są klęską i potężnym problemem Donalda Tuska.

Zobacz także:   Siedem decyzji Tuska. Kowalski: To dlatego polityka klimatyczna UE drenuje portfele Polaków

– Nie wiadomo, czy to jest definitywne zerwanie i Majchrowski będzie rządził miastem razem z PiS, czy też wróci za jakiś czas do współpracy z PO – zaznacza jeden z informatorów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej