RAPORT

Wojna na Ukrainie

Inteligentne łóżko ogrzeje stopy, pomoże się ułożyć i ostrzeże przed chorobą

Łóżko nazwane po prostu 360 zadebiutowało na rynku już ponad trzy lata temu (fot. Sleep Number)
Łóżko nazwane po prostu 360 zadebiutowało na rynku już ponad trzy lata temu (fot. Sleep Number)

Łóżko nazwane po prostu 360 zadebiutowało na rynku już ponad trzy lata temu. Już wówczas produkująca ów mebel firma Sleep Number wyposażyła je w szereg czujników monitorujących jakość snu. Na tegorocznych targach CES 2022 zaprezentowano nową wersję – zaprojektowaną głównie dla osób schorowanych i w podeszłym wieku.

Odróżniasz węgierski od hiszpańskiego? Bo twój pies na pewno

Psi mózg jest w stanie odróżniać języki – stwierdzili naukowcy na Węgrzech, odtwarzając grupie czworonogów fragmenty opowieści „Mały książę”...

zobacz więcej

Mebel wygląda jak zwykłe łóżko (z tych ładniejszych), jednak bez przesady można je nazwać komputerem. Do tego z funkcją zarządzania snem w całym pomieszczeniu. Czujniki, które kontrolują temperaturę i ruchy śpiącej osoby mają się bowiem komunikować z innymi domowymi urządzeniami, w celu dopasowania temperatury w pokoju, a także oświetlenia – jeśli użytkownik spędza w nim większość życia.

Poprzednia wersja oferowała samoczynne dopasowanie kształtu materaca do pozycji zajmowanej przez śpiącego (by np. nie popadał w bezdech senny). W tej najnowszej znacznie rozbudowano i unowocześniono korpus – by łatwiej było się umościć lub wstać osobie z ograniczeniami ruchowymi (także kobietom w ciąży). Firma wprowadziła ponadto więcej funkcji monitorujących stan zdrowia. Materac z pianki grafitowej może ogrzać stopy (by ułatwić zasypianie), ale przede wszystkim sprawdza temperaturę ciała, tętno i regularność oddechów. Efekty tego „badania” pojawiają się w dołączonej do mebla aplikacji.

Ten model ma trafić do sprzedaży na początku 2023 roku. Cena – zważywszy na bogate wyposażenie – nie wydaje wygórowana. Będzie można je nabyć od 1099 dolarów (ok. 4400 zł).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej