RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Prezydent Kazachstanu: W ciągu dwóch dni wojska ODKB rozpoczną wycofywanie się z kraju

Rozpoczęcie wycofywania wojsk poradzieckiej ODKB nastąpi w ciągu dwóch dni  (fot.  Russian Defence Ministry\TASS via Getty Images)
Rozpoczęcie wycofywania wojsk poradzieckiej ODKB nastąpi w ciągu dwóch dni (fot. Russian Defence Ministry\TASS via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rozpoczęcie wycofywania wojsk poradzieckiej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) nastąpi w ciągu dwóch dni – powiedział w parlamencie prezydent Kazachstanu Kasym–Żomart Tokajew. Kazachski przywódca powołał na stanowisko premiera Alichana Smaiłowa.

Kazachstan podał liczbę ofiar zamieszek. Są wśród nich dzieci

164 osoby zginęły podczas ostatnich zamieszek w Kazachstanie – podał w niedzielę kanał telewizyjny Chabar 24, przytaczając dane kazachskiego...

zobacz więcej

Ponad dwutysięczny kontyngent sił ODKB z Rosji, Armenii, Kirgistanu, Tadżykistanu i Białorusi przybył do Kazachstanu na wniosek Tokajewa w celu ustabilizowania sytuacji w kraju w związku z protestami i zamieszkami antyrządowymi. Władze twierdzą, że w kraju doszło do próby zamachu stanu.

Tokajew poinformował, że siły te powinny całkowicie opuścić Kazachstan w ciągu 10 dni. „Główne zadanie sił pokojowych ODKB zostało wykonane” – przytacza słowa szefa państwa agencja RIA Nowosti. Ocenił on, że we wszystkich regionach kraju udało się ustabilizować sytuację.

Prezydent powtórzył we wtorek, że w kraju podjęto próbę przeprowadzenia zamachu, a Komitet Bezpieczeństwa Narodowego nie przewidział zagrożenia. Szef tej struktury Kasym Masymow został zwolniony i jest podejrzany o zdradę stanu.

Zobacz także:Departament Stanu USA apeluje do władz Kazachstanu ws. strzelania bez rozkazu

Tysiące zatrzymanych w Kazachstanie. Są wśród nich cudzoziemcy

Wśród osób zatrzymanych w czasie zamieszek w Kazachstanie są cudzoziemcy – poinformowało w sobotę ministerstwo spraw wewnętrznych tego kraju,...

zobacz więcej

Tokajew powołał na stanowisko premiera 49–letniego Alichana Smaiłowa, który był wcześniej wicepremierem, a od 5 stycznia – p.o. szefa rządu. Poprzedni gabinet został zdymisjonowany 5 stycznia na fali protestów w kraju.

Protesty w Kazachstanie wybuchły 2 stycznia i początkowo były związane z dwukrotną podwyżką cen gazu LPG, lecz z czasem rozszerzyły się i nabrały charakteru politycznego. W Ałmaty i innych miastach na południu kraju doszło do masowych rabunków, aktów agresji i wandalizmu. Władze ogłosiły, że doszło do próby zamachu stanu, kierowanej przez „uzbrojonych bojowników”, w tym z udziałem religijnych ekstremistów.

Ministerstwo spraw wewnętrznych Kazachstanu podało we wtorek, że zatrzymano już 9,9 tys. osób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej