RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Pierwszy udany przeszczep świńskiego serca człowiekowi. „Przełom”

Była to ostatnia próba ratowania życia 57-letniego pacjenta (fot. CSK MSWiA/zdjęcie ilustracyjne)
Była to ostatnia próba ratowania życia 57-letniego pacjenta (fot. CSK MSWiA/zdjęcie ilustracyjne)

Amerykańscy chirurdzy z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Maryland jako pierwsi na świecie z powodzeniem przeszczepili serce człowiekowi z genetycznie zmodyfikowanej świni – ogłosiła amerykańska uczelnia. Była to ostatnia próba ratowania życia 57-letniego Davida Bennetta.

Identyfikator unikatowy jak odcisk palca? Ważna praca polskich badaczy

Tak jak każdy człowiek ma swój unikatowy odcisk palca, tak też bardzo prawdopodobne jest, że ma indywidualny zestaw związków zawartych w wydychanym...

zobacz więcej

Uniwersytet podkreśla, że przeprowadzona w piątek operacja udowodniła, że zwierzęce serce może nadal funkcjonować w człowieku bez natychmiastowego odrzucenia.

57-letni David Bennett, który otrzymał wieprzowe serce, wcześniej został uznany za niekwalifikującego się do przeszczepu ludzkiego serca. Jest ściśle monitorowany przez lekarzy i wciąż jest podłączony do sztucznego płucoserca, które wspomaga jego nowy organ.

Śmierć alb przeszczep


– Albo śmierć, albo ten przeszczep. Chcę żyć. Wiem, że to dość osobliwy przypadek, ale to była moja ostatnia szansa – mówił mieszkaniec Maryland na dzień przed operacją.

– Nie mogę się doczekać, kiedy będę mógł wstać z łóżka, gdy wyzdrowieję – powiedział Bennett, który przez ostatnie kilka miesięcy był podłączony do maszyny utrzymującej go przy życiu. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) dała zielone światło dla operacji w ostatni dzień minionego roku. – To wielki przełom w chirurgii, który przybliża nas o krok do rozwiązania problemu niedoboru narządów – skomentował Bartley Griffith, który dokonał przeszczepu.

Agencja Associated Press przypomina, że w ubiegłym roku w USA przeprowadzono nieco ponad 3,8 tys. przeszczepów serca, co jest rekordową liczbą, ale największym problemem jest niedobór ludzkich organów do przeszczepów. – Jeśli to zadziała, będziemy mieli nieskończoną podaż tych narządów dla potrzebujących pacjentów – powiedział dr Muhammad Mohiuddin, dyrektor naukowy programu przeszczepów na Uniwersytecie Maryland.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Lekarze wyjaśnili, że świnia, z której pochodzi serce, została genetycznie zmodyfikowana, aby nie wytwarzała cukru, który normalnie występuje we wszystkich komórkach tych zwierząt i który powoduje natychmiastowe odrzucenie narządu przez człowieka.

Prawie 110 tys. Amerykanów znajduje się na liście oczekujących na przeszczep narządów, a ponad 6 tys. osób potrzebujących przeszczepu każdego roku umiera.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej