RAPORT

Wojna na Ukrainie

Turów. Wyznaczono datę kolejnej tury rozmów z Czechami

Czesi chcą wstrzymać prace Turowa (fot. MAP)
Czesi chcą wstrzymać prace Turowa (fot. MAP)

Do kolejnego spotkania polsko-czeskiego w sprawie Turowa ma dojść 18 stycznia – poinformowała szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Świetne informacje ws. Turowa. Padł konkretny termin

Europosłanka PiS Anna Zalewska oceniła, że porozumienie z Czechami ws. kopalni Turów może zostać podpisane do końca stycznia. Jak zaznaczyła, to...

zobacz więcej

– Liczę, że w czasie kolejnego spotkania, ono jest zaplanowane (...) na 18 stycznia z panią minister Hubaczkową (czeska minister środowiska Anna Hubaczkowa – przyp. red.) będziemy w stanie dojść do porozumienia – powiedziała minister Moskwa.

Minister liczy na to, że rozmowy z nową czeską minister będą lepsze od tych, które były prowadzone z jej poprzednikiem Richardem Brabcem. Przypomniała, że z poprzednim rządem doszło w sumie do 18 rund spotkań. – Trudno powiedzieć, czy strona czeska chciała się porozumieć, patrząc na to, ile trwały te rozmowy, ile było tej dobrej woli z naszej strony – przyznała szefowa MKiŚ.

TSUE nałożył karę


Moskwa pytana, czy Polska zapłaci naliczaną przez TSUE karę (obecnie ponad 200 mln zł), nazwała ją nielegalną.

– Trzeba wiedzieć, że TSUE w sporach miedzy państwami - przy tym środku tymczasowym, jakim jest ta kara – w ogóle nie ma kompetencji nakładania kar finansowych. Trybunał uznał, że taką karę może nałożyć; to było już przy Puszczy Białowieskiej (...) Trybunał sobie postanowił taką karę przyznać w sposób kompletnie nielegalny, nie oparty na traktatach i na żadnych dokumentach, na które kiedykolwiek państwa członkowskie się zgadzały – powiedziała minister. Czechy wniosły do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni Turów pod koniec lutego ubiegłego roku. Jednocześnie domagały się zastosowania tzw. środka tymczasowego, czyli nakazu wstrzymania wydobycia. Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców Liberca do wody; skarżą się oni także na hałas i pył związany z eksploatacją węgla brunatnego. Polski rząd do nakazu wstrzymania wydobycia się nie zastosował.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
20 września TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Polski rząd deklaruje, że płacić nie zamierza.

Polsko-czeskie negocjacje dotyczące kopalni Turów rozpoczęły się w czerwcu 2021 r. Rozmowy zostały przerwane 30 września, a 5 listopada wznowione, jednak później nie były kontynuowane.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej