RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Departament Stanu USA apeluje do władz Kazachstanu ws. strzelania bez rozkazu

Swoje wojska do Kazachstanu wysłała między innymi Rosja (fot. PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVIC0
Swoje wojska do Kazachstanu wysłała między innymi Rosja (fot. PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVIC0

Najnowsze

Popularne

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price oświadczył, że USA domagają się wycofania sił Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) z Kazachstanu „na pierwsze żądanie władz” tego kraju. Apelują też o wycofanie instrukcji prezydenta w sprawie strzelania bez rozkazu.

Kazachstan podał liczbę ofiar zamieszek. Są wśród nich dzieci

164 osoby zginęły podczas ostatnich zamieszek w Kazachstanie – podał w niedzielę kanał telewizyjny Chabar 24, przytaczając dane kazachskiego...

zobacz więcej

Na wniosek prezydenta Kazachstanu Kasyma-Żomarta Tokajewa do kraju przybył liczący ponad 2 tys. żołnierzy kontyngent wojsk należących do ODKB krajów: Armenii, Białorusi, Tadżykistanu i Kirgistanu, a przede wszystkim Rosji.

– Wzywamy ODKB do respektowania międzynarodowych praw człowieka, wspierania pokojowego rozwiązania konfliktów i natychmiastowego opuszczenia kraju na żądanie kazachstańskich władz – powiedział Price.

Instrukcje dla wojska


Podkreślił, że Waszyngton apeluje o wycofanie instrukcji dla wojska dotyczących strzelania do demonstrantów bez rozkazu, które wydał Tokajew.

Rzecznik resortu dyplomacji dodał, że Waszyngton wzywa władze Kazachstanu do respektowania ochrony prawnej, jaką należy roztoczyć nad około 8 tys. osób zatrzymanych w czasie protestów i zagwarantowania im prawa do uczciwych procesów. Wcześniej w poniedziałek Tokajew oświadczył, że gwałtowne zamieszki, które przetoczyły się w zeszłym tygodniu przez Kazachstan, były zorganizowaną „próbą zamachu stanu”, kierowaną przez „uzbrojonych bojowników”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Demonstracje w całym Kazachstanie wybuchły 2 stycznia i przerodziły się w gwałtowne starcia z wojskiem i policją. Manifestacje przeciwko podwyżce cen gazu LPG używanego do tankowania samochodów przekształciły się w szerszy protest przeciwko rządom Tokajewa. Według podawanych przez kazachskie media informacji podczas zamieszek zginęły 164 osoby.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej