RAPORT

Wojna na Ukrainie

Polska Strefa Inwestycji. MRiT podało najnowsze dane

Wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
Wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że w całym 2021 r. w ramach PSI wydano 713 decyzji o wsparciu inwestycji o łącznej wartości 37,1 mld zł z równoczesną deklaracją utworzenia 16 831 nowych miejsc pracy.

Zwiększanie marży, zacieśnianie relacji z klientami; firmy planują 2022 rok

W 2022 r. firmy chcą przede wszystkim zacieśniać relacje z klientami i zwiększać marże – wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Na...

zobacz więcej

– Najnowsze dane dotyczące funkcjonowania Polskiej Strefy Inwestycji wskazują, że pomimo pandemii, cały czas pozostajemy jednym z najatrakcyjniejszych miejsc do inwestowania. Cieszę się, że dotyczy to zarówno zagranicznych jak również polskich przedsiębiorców, w tym coraz częściej tych z sektora MŚP. Tylko w 2021 roku – w porównaniu do poprzedniego roku – pod względem liczby projektów zanotowaliśmy wzrost o 92% r/r. W przypadku wartości inwestycji mamy wzrost o 145 proc. , zaś w liczbie nowych miejsc pracy – wzrost aż o 186 proc. – powiedział wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak.

 W porównaniu do analogicznego okresu sprzed pandemii, czyli do 2019 roku, w liczbie projektów nastąpił wzrost o 102 proc., pod względem wartości inwestycji wzrost o 14 proc., zaś w liczbie nowych miejsc pracy wzrost o 159 proc.

Od początku istnienia PSI, do końca grudnia 2021 r. wydano w sumie 1521 decyzji inwestycyjnych o łącznej wartości 73,4 mld zł. W tym czasie polscy i zagraniczni inwestorzy zadeklarowali stworzenie 31 569 nowych miejsc pracy.

  

Polska Strefa Inwestycji


Polska Strefa Inwestycji powstała na mocy ustawy z 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji, ustawa weszła w życie 30 czerwca 2018 r. Dzięki temu od 5 września 2018 r. zwolnienia podatkowe dostępne są na terenie całego kraju, a nie tylko – jak wcześniej – na terenie specjalnych stref ekonomicznych. Od 1 stycznia 2019 r. nowe inwestycje można lokować już tylko w PSI. SSE pełnią jednak kluczową rolę w systemie PSI – zarządzają poszczególnymi jej częściami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej