RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zablokowana Konfederacja, zdziwiony Napieralski, rozmodlony Grodzki

Grzegorz Napieralski, Tomasz Grodzki i papież Franciszek (fot. PAP/Tomasz Gzell, Leszek Szymański; VATICAN MEDIA/IPA)
Grzegorz Napieralski, Tomasz Grodzki i papież Franciszek (fot. PAP/Tomasz Gzell, Leszek Szymański; VATICAN MEDIA/IPA)

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział drugą Tarczę Antyinflacyjną. Donald Tusk podobno chce się pozbyć marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, który, zaniepokojony tą wizją, pojechał prosić o modlitwę papieża Franciszka…

Mocne ręce, inflacja i partie w kłopotach

Problemem opozycji nie jest dziś żaden mityczny Pegasus, a siłowe dążenia do unifikacji i próby narzucenia przywództwa przez Platformę Obywatelską....

zobacz więcej

Niedziela. Zdziwienie Napieralskiego


PO próbuje podbudować swoje notowania poprzez ciągłe ataki na partię rządzącą w związku z wysokimi cenami gazu… na rynkach światowych. Głośna stała się sprawa kilkusetprocentowych podwyżek taryfy gazowej, jakie otrzymali użytkownicy mieszkań komunalnych w Warszawie. To efekt błędu władz miasta, które nie skorzystały z rozwiązań w Tarczy Antyinflacyjnej, żeby pomóc swoim lokatorom.

W programie „Woronicza 17” Grzegorz Napieralski, senator Koalicji Obywatelskiej, wyraził szczere zdziwienie: – Ale to przepraszam, prezydent miasta, w którym ja mieszkam, ma o mnie dbać? – pytał Napieralski na antenie TVP Info. Rzeczywiście, tego akurat po Rafale Trzaskowskim nie należy się spodziewać.

Wicemarszałek Sejmu prof. Ryszard Terlecki był pytany o polityczne podsumowanie 2021 r. – Mieliśmy takie chwile, że rzeczywiście musieliśmy liczyć głosy w Sejmie i musieliśmy niepokoić się tym, czy nasz rząd, jego działalność nie będzie uniemożliwiona i czy nie będzie w takiej sytuacji konieczna decyzja o przyspieszonych wyborach (…) Dużo nas kosztowało utrzymanie większości, bo wizerunkowo traciliśmy przy różnych okazjach, ale szczęśliwie udało się i mam nadzieję, że ten rok będzie spokojniejszy – mówił prof. Terlecki.

Gdyby wybory odbyłyby się w niedzielę, ich zwycięzcą byłoby Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 35,9 proc. – według sondażu pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl. Drugie miejsce zajęłaby Koalicja Obywatelską (24,2 proc.), trzecie – Polska 2050 Szymona Hołowni (13,5 proc.). Na dalszych pozycja Konfederacja (9 proc.) i Lewica (8,4 proc.), PSL (6,8 proc.).

Osiem lat rządów i sześć w opozycji – mówił szef rządu. Premier przypomniał, że na koniec rządów PO-PSL bezrobocie wynosiło 10 proc. i nie istniały obecne programy socjalne. – Śmiało można pana nazwać premierem polskiej biedy – powiedział Morawiecki.

Komisja śledcza w sprawie Pegasusa – bezzębny spektakl opozycji

Sprawa Pegasusa wywołała wzmożoną potrzebę tworzenia komisji śledczych. W intencji pomysłodawców powoływania komisji śledczych zwykle nie tyle...

zobacz więcej

Poniedziałek. RCS groźniejszy od Pegasusa?


Trwa dyskusja o tym, jak bronić się przed kryzysem energetycznym w sytuacji, kiedy urzędnicy w Brukseli nic nie chcą zrobić z spekulacjami w ramach Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (ETS). Zreformowania systemu tworzącego drożyznę i pozwalającego zyskiwać spekulantom kosztem Europejczyków żądał na antenie TVP Info wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.

– Ktoś, kto mówi, że wypowiedzenie systemu ETS oznacza wyjście z Unii Europejskiej, nie wie, o czym mówi – mówił polityk Solidarnej Polski. Co gorsze, zamiast walki ze spekulacją, Komisja Europejska chce rozszerzyć handel emisjami o transport, co według ministra Ozdoby podbiłoby jeszcze cenę paliwa o około 45 groszy za litr.

Na razie z kryzysem energetycznym i wywoływaną przez niego inflacją musimy sobie radzić sami. Jednym z narzędzi, którym rząd Prawa i Sprawiedliwości chce pomóc mniej zarabiającym jest dodatek osłonowy.

– Ponad 50 proc. gospodarstw domowych będzie mogło złożyć wnioski o dodatek osłonowy i otrzymać wsparcie – zadeklarowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Wnioski o dodatek można składać do 31 stycznia 2022 r. w najbliższej gminie.

Opozycja cały czas wraca do sprawy Pegasusa, który według niej miał zostać wykorzystany przeciwko senatorowi PO w związku w śledztwie dotyczącym jego działalności w samorządzie i znany adwokat, jeden z głównych podejrzanych w aferze Polnord. W TVN24 sprawę Pegasusa komentował również Paweł Wojtunik, szef Centralnego Biura Antykorupcyjego w czasach PO.

Wojtunik twierdził w TVN24, że Pegasusa by nie kupił. Szkoda, że nie dodał, iż w jego czasach CBA było użytkownikiem innych systemów. Według mediów w czasach rządów Wojtunika Biuro używało systemu RCS, bardzo podobnego narzędzia, którym można było infekować nie tylko telefony, ale i komputery. W tym sensie było to narzędzie groźniejsze nawet od Pegasusa. A ponieważ trudno wskazać ówczesne sukcesy CBA, wiele osób się zastanawia do czego wykorzystywano RCS?

Nic nie wskazuje na to, żeby RCS był skutecznie użyty w sprawie Amber Gold czy w tropieniu mafii paliwowej czy vatowskiej… Czy celem inwigilacji mogli być najważniejsi wówczas politycy prawicy, jak np. Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro, Mateusz Morawiecki i Andrzej Duda?

„Kto jęczy nad tą inflacją, nie umie liczyć”. Ikonowicz ostro

Działacz społeczny Piotr Ikonowicz zamieścił w sieci wpis dotyczący sytuacji finansowej Polaków. Podkreślił, że małżeństwo z dwójką dzieci...

zobacz więcej

Wtorek. Umowy na budowę zapory


Tymczasem Donald Tusk jednoczy opozycję… po swojemu. Szef partii Polska 2050 Michał Kobosko skarżył się na ataki w mediach społecznościowych pochodzące z kont związanych w Platformą Obywatelską. Według Koboski to zorganizowana akcja hejterska.

Podobnie można nazwać działania, jakie politycy KO prowadzą wobec Straży Granicznej. – To hańba, która domaga się przeprosin – skomentował premier Mateusz Morawiecki słowa związanej z PO Janiny Ochojskiej.

To nie pierwsze bardzo nienawistne słowa, które eurodeputowana Koalicji Obywatelskiej kieruje do obrońców naszych granic. Tym razem jednak Ochojska poszła jeszcze dalej, wywołując reakcję premiera: porównała funkcjonariuszy Straży Granicznej do niemieckiego nazistowskiego zbrodniarza wojennego Adolfa Eichmanna.

To świadome zohydzanie polskich mundurowych przez polityk, która nic nie zrozumiała z lekcji historii. Jeśli szukamy na siłę analogii do II wojny światowej, to pamiętajmy, że była ona wynikiem porozumienia Rzeszy Niemieckiej i sowieckiej Rosji, która zaatakowała Polskę 17 września 1939 r. I wtedy, i dzisiaj broniliśmy się przed agresorami, którzy uciekali się do podstępów i okrucieństwa wobec ludności cywilnej.

– Służby białoruskie często kierują cudzoziemców w miejsca trudno dostępne, a nawet niebezpieczne. Nie licząc się zupełnie z losem cudzoziemców, którzy traktowani są jako narzędzie w działaniach politycznych przeciwko Zachodowi – przekazał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Tymczasem wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik przekazał, że rusza proces budowy zapory inżynieryjnej na 186 kilometrach granicy. – Straż Graniczna podpisała trzy duże umowy, które są dużym krokiem w procesie inwestycyjnym na budowę zapory na granicy polsko-białoruskiej – powiedział Maciej Wąsik.

To najbardziej humanitarne rozwiązanie, które powinno znacząco ograniczyć próby nielegalnej migracji organizowanej przez Białoruś.

Petrović: Rozmowy w cieniu manewrów. Rosja przygotowuje kolejne prowokacje

Rosja nie zamierza przed rozmowami z Zachodem iść na żadne kompromisy i wykazać, poprzez złagodzenie napięć, dobrą wolę. Wprost przeciwnie. Jej...

zobacz więcej

Obrona granicy i budowa zapory to poważne wydatki, pieniędzy jednak nie zabraknie dla osób ze specjalnymi potrzebami. Wiceminister rodziny Paweł Wdówik poinformował o blisko stuprocentowym wzroście budżetu programu wspierającego dzieci z niepełnosprawnościami.

– W najbliższych latach na program „Za życiem” planujemy przeznaczyć 5,95 mld zł; w poprzedniej edycji było to 3,1 mld zł – przekazał wiceminister rodziny Paweł Wdówik.

Przygotowaliśmy rozwiązanie ustawowe zakładające, że spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe będą w całości objęte taryfami na gaz, a lokale użytkowe będą z nich wyłączane – poinformował we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Środa. Blokada Konfedracji


Nawet Grzegorz Schetyna pozwolił sobie na krytykę eurodeputowanej KO Janiny Ochojskiej. – Wszyscy wiemy, jak ważne jest dla Janiny Ochojskiej zaangażowanie humanitarne na rzecz uchodźców, emocje są ogromne, ale nie można używać takich słów, one są zbyt emocjonalne, niepotrzebne i szkodliwe – ocenił były szef PO.

Polityk zapowiedział również, że Platforma Obywatelska złoży wniosek o powołanie komisji śledczej ds. Systemu Pegasus. Paweł Kukiz zadeklarował swoje poparcie, pod warunkiem że komisja zajmie się sprawami inwigilacji także z czasów rządów PO-PSL.

Rządząca większość nie poprze propozycji Pawła Kukiza, by powołać komisję śledczą dla wyjaśnienia podsłuchów w latach 2007-21 – oświadczył rzecznik rządu Piotr Müller. Według rzecznika komisja nie byłaby w stanie „wyjaśnić jakiekolwiek wątpliwości”. – Raczej byłaby teatrem politycznym i w związku z tym takiej komisji, w takich warunkach popierać nie będziemy – stwierdził Müller.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro mocno opowiedział się przeciwko projektowi KE „Fit for 55”. – Polska powinna zawetować szaleńczy projekt wiceszefa KE Fransa Timmermansa, który w imię ideologicznych założeń jest gotów poświęcić ludzkie życie, elementarne potrzeby człowieka na rzecz ochrony klimatu; jesteśmy za ochroną klimatu, ale racjonalną – powiedział Zbigniew Ziobro.

Kuczyński: Dlaczego Kazachstan stanął w ogniu? Zaczęło się od LPG

Za wybuchem gwałtownych protestów w Kazachstanie nie stoją obce państwa czy słaba opozycja, lecz frustracja społeczeństwa złą sytuacją...

zobacz więcej

Na razie jednak to Facebook zablokował profil Konfederacji. Firma opublikowała oświadczenie, w którym podkreślono, że strona Konfederacji zostaje usunięta, ponieważ „wielokrotnie naruszała standardy społeczności, w szczególności dotyczące zasad walki z COVID-19 i środków ostrożności z tym związanych oraz mowy nienawiści”. Według szefa portalu tvp.info, publicysty Samuela Pereiry Konfederacja „obrała cyniczny kurs ws. pandemii, gdy wyczuła, że można na tym politycznie zyskać”.

Choć kwestia postępowania niektórych polityków Konfederacji jest drażliwa, nikt Facebookowi nie przyznał prawa do cenzurowania polskiego internetu. – Rząd złoży oficjalny protest na ręce właścicieli Facebooka w związku z zawieszeniem profilu Konfederacji – powiedział w Polskim Radiu 24 Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM.

Do sprawy odniósł się także premier Mateusz Morawiecki: „Wolność słowa ma sens tylko, jeśli każdy może swobodnie prezentować swoje poglądy, jednocześnie nie niszcząc wolności drugiego człowieka. Decyzja Facebooka o zamknięciu profilu Konfederacji uderza w podstawowe wartości demokratyczne. Nie ma i nie będzie na to zgody polskiego rządu” – napisał szef rządu.

– To jest najlepszy czas, aby przyspieszyć prace nad projektem przepisów o wolności słowa w internecie i jak najszybciej skierować go do Sejmu – stwierdził minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Prezydent Andrzej Duda ma pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Prezydent czuje się dobrze, zgodnie z przepisami przebywa w izolacji.

Siłowe forsowanie granicy. Ranna funkcjonariuszka SG ma złamany nos

Funkcjonariuszka ranna w nocy z soboty na niedzielę podczas siłowego forsowania granicy polsko-białoruskiej przez migrantów została przewieziona na...

zobacz więcej

Czwartek. Trzech Króli i odwołanie ambasadora


Polski Ład już działa, a jednym z jego elementów jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. To program dla wsparcia dla rodziców, którzy zdecydują się na drugie i kolejne dziecko. W ramach RKO otrzymają oni świadczenie w okresie między 12. miesiącem życia a ukończeniem 35. miesiącem życia dziecka o łącznej wysokości 12.000 zł, wypłacanych w przez dwa lata w kwocie 500 zł miesięcznie lub roku w kwocie 1000 zł miesięcznie, w zależności od decyzji rodziców.

– W ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO) złożono już wnioski na blisko 155 tys. dzieci – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Od soboty można składać do ZUS elektroniczne wnioski o wypłatę świadczenia.

Nie mamy szczęścia do dyplomatów w Czechach. Najpierw ambasada w Pradze była wiele miesięcy nieobsadzona. Teraz wybuchł skandal wokół wypowiedzi mianowanego w grudniu ambasadora RP Mirosława Jasińskiego.

Ambasador mówiąc o przyczynach sporu o Turów, stwierdził, że „to był brak empatii, brak zrozumienia i brak chęci podjęcia dialogu – i to w pierwszym rzędzie z polskiej strony”.

– Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o rozpoczęciu procedury odwołania ambasadora Polski w Republice Czeskiej; nie ma zgody na skrajnie nieodpowiedzialne wypowiedzi ws. kopalni w Turowie – przekazał rzecznik rządu Piotr Müller dodając, że każdy polski dyplomata ma obowiązek dbać o polskie interesy. W zasadzie właśnie po to wysyła się do innych krajów przedstawicieli rządu. Jak widać, niektórzy mogą myśleć inaczej.

Ryszard Petru swego czasu pomylił się i mówił o świecie Sześciu Króli, ale ówczesny lider Nowoczesnej raczej nikogo nie chciał obrazić. Co innego Klaudia Jachira, posłanka Koalicji Obywatelskiej, która w katolickie święto opublikowała na Twitterze wpis: „Kręciło się jakichś trzech włóczęgów ze wschodu, ale nie wpuściłam”. Jachira to jedno, drugie to milczący Tusk, który jeszcze niedawno podczas konwencji w Płońsku twierdził, że większość ludzi w PO to przecież katolicy.

Polski Ład pod obstrzałem - brak empatii i solidaryzmu?

Solidarność dla wielu w Polsce to tylko przebrzmiała historia. Tymczasem nie wszystkie problemy społeczne, które spowodowały powstanie słynnego...

zobacz więcej

Piątek. Będzie nowa Tarcza Antyinflacyjna


Prezes Prawa i Sprawiedliwości w wywiadzie dla tygodnika „Sieci” postanowił przeciąć dyskusję o inwigilacji. – Żaden Pegasus, żadne służby, żadne jakieś tajnie pozyskane informacje nie odgrywały w kampanii wyborczej w roku 2019 jakiejkolwiek roli. Przegrali, bo przegrali, nie powinni dziś szukać takich usprawiedliwień. Te wszystkie opowieści pana Brejzy są puste, nic takiego nie miało miejsca. Przypominam, że on sam pojawia się w sprawie inowrocławskiej w poważnym kontekście, jest tam podejrzenie poważnych przestępstw. Z wyborami nie miało to nic wspólnego – mówił w wywiadzie Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS stwierdził, że grupy przestępcze powinny jednak być pod obserwacją i dobrze, gdyby polskie służby miały tego typu narzędzia jak Pegasus. – W Polsce system nadzoru nad takimi działaniami należy do najbardziej rygorystycznych w Europie – podkreślił wicepremier Kaczyński.

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Interią zapowiedział kolejne działania w walce z inflacją.

– W przyszłym tygodniu ogłosimy Tarczę Antyinflacyjną 2.0. Bardzo ważną decyzją będzie kolejna obniżka podatków. Zdecydowałem, że obniżymy stawkę VAT na paliwa z 23 proc. na 8 proc., co przełoży się na obniżkę ceny litra benzyny i diesla na stacji od 60 do 70 groszy. Cena powinna spaść do około 5 zł. Pamiętajmy, że na początku grudnia 2021 r. litr kosztował już ponad 6 zł. Najpierw był pierwszy ruch, cena spadła zgodnie z zapowiedziami do ok. 5,70 zł, a teraz obniżymy ją o kolejne 60-70 groszy – mówił Mateusz Morawiecki.

Kontrowersje wokół małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak. Kurator powiedziała w Radiu ZET o szczepionkach przeciw COVID-19, że „konsekwencje stosowania tego eksperymentu nie są do końca stwierdzone”. Te słowa wywołały oburzenie m.in. ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Takie osoby nie powinny ponosić odpowiedzialności za edukację – powiedział minister Niedzielski. W piątek w mediach społecznościowych Barbara Nowak wycofała się z tego stwierdzenia. – Przyznaję, że mając wykształcenie historyczne, a nie medyczne, nie powinnam się wypowiadać na temat szczepionki – napisała małopolska kurator.

Kolejne zwycięstwo PiS, Polski Ład, Niemcy i UE. Wywiad z Jarosławem Kaczyńskim

Prawo i Sprawiedliwość ma pełną wolę doprowadzenia do kolejnego zwycięstwa, najlepiej w wyborach w roku 2023. Choć może się zdarzyć, że będzie to...

zobacz więcej

Sobota. Grodzki w Watykanie


Od 8 stycznia obowiązują nowe zasady rozliczania zaliczek na podatek dochodowy, pobieranych przez płatników w styczniu 2022 r. Minister finansów Tadeusz Kościński podpisał rozporządzenie, na mocy którego w przyszłym tygodniu rozpoczną się wypłaty wyrównań za zaniżone pobory wypłacone na początku stycznia. Chodzi o sytuację nieprawidłowego, niezgodnego z założeniami reformy, naliczenia poborów.

Na mocy rozporządzenia stracą także skuteczność deklaracje o rezygnacji z ulgi dla klasy średniej, do podpisywania których nakłaniali pracowników niektórzy pracodawcy. Trudno powiedzieć jakim interesem się kierowali, ale na pewno nie swoich pracowników. W ich interesie jest bowiem, żeby odczuć reformę podatkową przy wypłacie, a nie dopiero w 2023 roku przy rozliczaniu rocznego PIT za rok 2022.

Według Interii Donald Tusk chce zmiany na stanowisku marszałka Senatu. Następcą Tomasza Grodzkiego miałby zostać Sławomir Rybicki lub Bogdan Zdrojewski. Tuska denerwuje m. in. to, że prof. Grodzki wykorzystuje stanowisko do tego, żeby się promować. Ma do tego wiele możliwości, w przeciwieństwie do Donalda Tuska pełni przecież ważną rolę w państwie.

Jak trwoga to do Boga? Marszałek Senatu został przyjęty przez papieża Franciszka. Papież zwrócił uwagę marszałka Senatu na to, jak ważną sprawą jest, by w Europie rodziło się więcej dzieci. Nie ma wątpliwości, że Watykan powinien być otwarty dla każdego grzesznika, miejmy nadzieję, że spotkanie z Ojcem Świętym stanie się dla prof. Tomasza Grodzkiego inspiracją do wewnętrznej przemiany. Czas na odważną rezygnację z immunitetu, by oczyścić się z zarzutów korupcyjnych. Czas na odrzucenie proaborcyjnej polityki Platformy Obywatelskiej i odcięcie się od takich posłów jak Klaudia Jachira, co rusz kpiących z religii rzymskokatolickiej. I oczywiście czas, by marszałek Senatu poparł prorodzinne rozwiązania Polskiego Ładu. Jeśli tego wszystkiego nie zrobi, to znaczy, że zupełnie niepotrzebnie zajmował papieżowi Franciszkowi jego cenny czas.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej