RAPORT

Pogarda

Leonardo DiCaprio doczekał się swojego drzewa

Leonardo DiCaprio (fot. Michael Ostuni/Patrick McMullan via Getty Images)
Leonardo DiCaprio (fot. Michael Ostuni/Patrick McMullan via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Słynny hollywoodzki aktor od lat angażuje się w inicjatywy mające na celu ocalenie przyrody. Teraz został za to wyróżniony przez brytyjskich naukowców z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew. Aby uhonorować zasługi Leonardo DiCaprio w ratowaniu lasów deszczowych przed wycinką, nazwali oni nowo odkryte drzewo jego imieniem.

DiCaprio doczekał się… żuka

Leonardo DiCaprio czekał ponad 20 lat na Oscara. Nieco ponad dwa lata po otrzymaniu tej nagrody wybitny aktor i aktywista ekologiczny doczekał się...

zobacz więcej

Dorastające do czterech metrów drzewo, któremu nadano oficjalną nazwę Uvariopsis dicaprio, rośnie tylko w jednym miejcu kameruńskiego lasu Ebo, znanego z ogromnej różnorodności biologicznej. Jeden z największych, stosunkowo nietkniętych lasów deszczowych w Afryce Środkowej jest domem dla ludu Banen oraz unikalnej flory i fauny, w tym zagrożonych goryli, szympansów i słoni leśnych. Dlatego naukowców i ekologów przeraziły rządowe plany wyrębu ogromnych połaci lasu Ebo.

Międzynarodowi eksperci napisali do kameruńskiego rządu list, w którym wyliczyli cenne gatunki zwierząt i roślin zagrożone wyginięciem. W sprawę zaangażował się DiCaprio, którego posty w mediach społecznościowych obserwowane przez miliony dodały rozmachu kampanii. W efekcie rząd Kamerunu cofnął plany zezwalające na wycinkę, chociaż las nie został jeszcze oficjalnie uznany za park narodowy.

Drzewo „dicaprio” jest pierwszą, nową dla nauki rośliną, która została oficjalnie nazwana przez naukowców z Kew w 2022 r. poprzez publikację w czasopiśmie naukowym PeerJ. To wiecznie zielone drzewo ma błyszczące żółte kwiaty, które wyrastają wprost z pnia. Należy do rodziny ylang ylang i jest krytycznie zagrożone.

W zeszłym roku naukowcy z Kew i ich współpracownicy oficjalnie nazwali ponad 200 roślin i grzybów z całego świata, w tym różową lilię z tego samego lasu, łapiącą owady dziką roślinę tytoniową znalezioną w Australii i madagaskarską orchideę o kwiatach przypominających gwiazdy, która może rosnąć w ciemności.

Kilka z tych nowych gatunków już wyginęło, a wiele jest zagrożonych z powodu wylesiania, karczowania gruntów, susz, powodzi i pożarów wywołanych zmianami klimatycznymi. Dopóki gatunek nie ma nazwy naukowej, ocena ryzyka jego wyginięcia jest niemal niemożliwa, a skuteczna ochrona bardzo trudna.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej