RAPORT

Wojna na Ukrainie

Będą zmiany w kalendarzu ferii zimowych? Minister Czarnek komentuje

Dziś uczniowie wracają do nauki stacjonarnej w szkołach po przerwie świątecznej i kilku dniach nauki zdalnej. – Niezmiennie nauka stacjonarna jest nam ogromnie potrzebna i uczniom, i rodzicom, i nauczycielom, dlatego cieszę się ze dziś możemy wracać do trybu stacjonarnego – mówił w TVP Info minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Był też pytany o to, czy ferie zimowe odbędą się zgodnie z wyznaczonym kalendarzem.

Twarda edukacja seksualna typu B w szkołach. Czarnek ostro: Mają świra na tym punkcie

Trzaskowski, Jaśkowiak i Dulkiewicz mają świra na punkcie edukacji seksualnej, Oni chcą na siłę wpuszczać te organizacje, są lobbystami organizacji...

zobacz więcej

Minister Czarnek o powrocie do szkół


Minister edukacji podkreślał, że „to duży sukces”, że od 1 września do niemal samych świąt Bożego Narodzenia nauka stacjonarna się odbywała. – To ogromna rzecz dla dzieci i młodzieży po długim okresie nauki zdalnej – wskazywał. Dodawał, że dzisiaj ponad 4,5 mln dzieci i młodzieży wraca do szkół w trybie stacjonarnym.

– Wiele od nas zależy, jak to się będzie rozwijało i jak będziemy bezpieczni w szkole, musimy się stosować do zaleceń sanitarnych. Pamiętajmy o obserwacji dzieci; jeśli dzieci mają infekcję, schorzenia, zostawmy je w domu. Pójdźmy do lekarza, żeby nie zarażały, czy żeby nie narażały swoich rówieśników i całego otoczenie w szkole – apelował.

Niezmiennie nauka stacjonarna jest nam ogromnie potrzebna i uczniom, i rodzicom, i nauczycielom, dlatego cieszę się ze dziś możemy wracać do trybu stacjonarnego – podkreślał minister.

Czy dzieci wrócą do szkoły 10 stycznia? Przemysław Czarnek odpowiada

Na ten moment nic nie przeszkadza powrotowi dzieci 10 stycznia do nauki stacjonarnej – powiedział w poniedziałek minister edukacji i nauki...

zobacz więcej

Zwracał przy tym uwagę, że według danych 10 proc. przypadków zarażeń koronawirusem to przypadki z ognisk, a 30 proc. tych ognisk jest w szkołach.

– Jeśli to przeliczyć na wszystkie przypadki, to 3 proc. pochodzi ze szkół; nie twórzmy atmosfery, że to dzieci są szczególnym wektorem zakażeń – mówił.

Ferie zimowe 2022


Był też pytany, czy ferie zimowe odbędą się zgodnie z wyznaczonym kalendarzem. – Nie ma żadnych zmian w tym względzie. Od 15 stycznia, po tym pierwszym tygodniu nauki, ferie zimowe rozpoczną się w pięciu województwach, później w kolejnych – mówił.

Minister podkreślał, że resort edukacji nie planuje żadnej zmiany terminu ferii.

– Wiemy jaka jest sytuacja w poszczególnych krajach europejskich, wiemy, że Omikron się rozwija, będziemy na bieżąco obserwować, ale żadnych zmian w terminie ferii nie przewidujemy – podsumował.

Dwutygodniowe ferie zimowe odbędą się w czterech terminach od 15 stycznia do 27 lutego.

Od 15 do 30 stycznia odpoczywać będą uczniowie z woj. kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i z wielkopolskiego; od 22 stycznia do 6 lutego z woj. podlaskiego i z warmińsko-mazurskiego; od 29 stycznia do 13 lutego uczniowie z woj. dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i z zachodniopomorskiego; od 12 do 27 lutego uczniowie w z woj. lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i ze śląskiego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej