RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Zmarł solista operowy Marian Kępczyński

O  śmierci Mariana Kępczyńskiego poinformował Teatr wielki w Poznaniu (fot. FB/Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu/Andrzej Grabowski)
O śmierci Mariana Kępczyńskiego poinformował Teatr wielki w Poznaniu (fot. FB/Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu/Andrzej Grabowski)

Nie żyje solista operowy Marian Kępczyński. O śmierci artysty w niedzielę poinformował Teatr Wielki w Poznaniu.

Debiutowała w telewizji w 1939 r., za 17 dni miała skończyć 100 lat. Betty White nie żyje

Nie żyje jedna z najsłynniejszych amerykańskich aktorek komediowych, Betty White. 17 stycznia 2022 r. obchodziłaby setne urodziny. Karierę w...

zobacz więcej

W informacji podanej na stronie internetowej Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu przypomniano, że zmarły był związany z placówką od 1978 roku.

– Był jednym z artystów, którzy swoim talentem i osobowością tworzyli to miejsce. W historii poznańskiej sceny, tej oficjalnej – pisanej tytułami premier i wydarzeń - oraz tej codziennej – tworzonej podczas prób i przerw pomiędzy nimi – odegrał niezwykle ważną rolę. Miał niezwykły talent, który objawiał się nie tylko na scenie, ale i w bardzo dowcipnym komentowaniu pozascenicznej rzeczywistości – napisano w komunikacie.

Marian Kępczyński był absolwentem wydziału wokalno-aktorskiego warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie prof. Victora i Zofii Bregy. Na poznańskiej scenie zadebiutował występując w 1978 r. w  „Lohengrinie” Wagnera. W swoim dorobku Marian Kępczyński miał przeszło 130 partii; występował m.in. jako Borys Godunow w operze Musorgskiego, Filip II w „Don Carlosie” Verdiego czy Mefisto w „Fauście” Gounoda.

Jego talent był znany na całym świecie        


 Współpracował z Operą Bałtycką, Operą Wrocławską, Teatrem Wielkim w Łodzi i Teatrem Wielkim – Operą Narodową. Występował gościnnie w teatrach operowych w Niemczech, Belgii, Holandii, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, we Włoszech i na Węgrzech. Był odznaczony m.in. srebrnym medalem Gloria Artis i honorową odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. Przeczytaj też: Nie żyje Andrzej Nowak, założyciel i gitarzysta zespołu TSA

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej