RAPORT

Wojna na Ukrainie

Papież ochrzcił 16 dzieci w Kaplicy Sykstyńskiej

Papież Franciszek (fot.  AlessVatican Pool/Getty Images)
Papież Franciszek (fot. AlessVatican Pool/Getty Images)

Papież Franciszek ochrzcił rano w Niedzielę Chrztu Pańskiego w Kaplicy Sykstyńskiej 16 dzieci. W zeszłym roku tę tradycyjną uroczystość w kaplicy konklawe odwołano z powodu ostrej fazy pandemii. W tym roku ceremonia odbyła się przy zachowaniu zasad sanitarnych.

Papież: nie wiemy, co przyniesie nam 2021 rok, ale trzeba więcej troski o innych

Papież Franciszek powiedział w niedzielę, że nie wiadomo, co przyniesie rok 2021 i dodał zarazem, że można uczynić go lepszym dzięki troskliwości i...

zobacz więcej

Podczas mszy, w koncelebrze której był papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski, papież ochrzcił dziewięć dziewczynek i siedmiu chłopców - dzieci pracowników Watykanu.

W homilii Franciszek mówił: „Wasze dzieci otrzymują dziś tożsamość chrześcijańską, a wy - rodzice i chrzestni musicie jej strzec”. – To jest codzienna praca, sprawcie, aby wzrastały ze światłem, które otrzymują – powiedział.

Papież dodał też, zwracając się do rodziców niemowląt: „Ta ceremonia jest trochę długa, prawda? Dzieci czują się dziwnie w tym otoczeniu, którego nie znają. One są najważniejsze podczas tej uroczystości, starajcie się, aby się nie przegrzały, zdejmijcie im coś, niech czują się dobrze”.

Jak zawsze, zachęcił matki, by w Kaplicy Sykstyńskiej nakarmiły dzieci, jeśli są one głodne.

– Jeśli krzyczą, pozwólcie im na to, bo one mają ducha wspólnoty, możemy powiedzieć – ducha orkiestry, bycia razem. Wystarczy, że jedno zacznie, a ponieważ wszystkie są muzykalne, już od razu zaczyna się występ – żartował Franciszek.

Zwyczaj chrztu dzieci w Kaplicy Sykstyńskiej wprowadził święty Jan Paweł II w 1981 roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej