RAPORT

Wojna na Ukrainie

Maseczka ochronna zmienia kolor, gdy przestaje filtrować powietrze i trzeba ją zdjąć

Wynalazca już nawiązał kontakty z producentami maseczek (fot. Shutterstock/Maridav, zdjęcie ilustracyjne)
Wynalazca już nawiązał kontakty z producentami maseczek (fot. Shutterstock/Maridav, zdjęcie ilustracyjne)

19-latek z okolic Ankony na północy Włoch stworzył maseczkę ochronną, która zmienia kolor w momencie, gdy przestaje filtrować powietrze i trzeba ją wymienić. Swój wynalazek opatentował i zaprezentuje go wkrótce na światowej wystawie Expo w Dubaju.

„Dekret o nowej normalności”: maseczki i zbieranie danych o unikaniu szczepień

Niższa izba parlamentu Hiszpanii zatwierdziła rządowy „dekret o nowej normalności”. Zobowiązuje on mieszkańców kraju m.in. do noszenia maseczek w...

zobacz więcej

Podstawą tego pomysłu jest technologia, która określa ważność dóbr konsumpcyjnych przy wykorzystaniu reakcji biochemicznej.

– Stosowana jest przede wszystkim w produkcji żywności, ale biorąc pod uwagę historyczny moment, w jakim żyjemy, wykorzystałem ją w maseczkach – wyjaśnił młody wynalazca Viorel Bohotici, mieszkający w miejscowości Camerata Picena, w regionie Marche.

Zaznaczył, że jego patent można zastosować w maseczkach chirurgicznych. – Ten, kto stoi obok zobaczy, że maseczka drugiej osoby już nie filtruje i może się odsunąć – dodał.

Czy są chętni do produkcji maseczek?


Ta sama technologia jest też do wykorzystania w maseczkach Ffp2, które we Włoszech są obecnie w powszechnym użyciu; wymagane są między innymi w środkach transportu.

Włoskie media podały, że wynalazca studiuje inżynierię elektroniczną na Politechnice w Turynie. Pomysł innowacyjnej maseczki narodził się w zeszłym roku, gdy chodził jeszcze do technikum imienia Galileusza.

– Przeczytałem, że 72 procent osób nosi maseczki w niewłaściwy sposób, na przykład dłużej niż przez osiem godzin – powiedział. Swój projekt przedstawił komisji maturalnej jako pracę przygotowaną na egzamin ustny. – Profesor powiedział mi, że nie jest to praca maturalna, ale prawdziwa praca dyplomowa na uczelni. Opracowałem mój projekt podczas roku szkolnego zaglądając po południu do laboratorium w technikum – opowiedział 19-latek. Jak dodał, kiedy przekonał się, że jego wynalazek działa, złożył wniosek patentowy.

Wynalazca już nawiązał kontakty z producentami maseczek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej