RAPORT

Wojna na Ukrainie

Hiszpański dziennik: Polska obniża znacznie podatki, by stawić czoła podwyższonej inflacji

Hiszpański dziennik chwali decyzje rządu Mateusza Morawieckiego (fot. PAP/Paweł Supernak)
Hiszpański dziennik chwali decyzje rządu Mateusza Morawieckiego (fot. PAP/Paweł Supernak)

W styczniu w Polsce weszły w życie obniżki podatku VAT na gaz, energię elektryczną i centralne ogrzewanie. Są one częścią „tarczy antyinflacyjnej”, wprowadzonej przez konserwatywny rząd Prawa i Sprawiedliwości, sojusznika hiszpańskiej partii politycznej VOX w Parlamencie Europejskim – napisał w piątek hiszpański dziennik „La Gaceta de la Iberosfera”.

Wzrost cen gazu. „Będzie projekt ws. rekompensat dla samorządów”

Przygotowywany jest projekt, który ma rekompensować wzrost cen dla samorządów – przekazał w czwartek przewodniczący sejmowej komisji energii Marek...

zobacz więcej

Polska obniża znacznie podatki, by stawić czoła podwyższonej inflacji – tak brzmi tytuł artykułu dziennika „La Gaceta”, w którym opisywane są zmiany wprowadzone przez rząd PiS.

„Gabinet Mateusza Morawieckiego podjął serię środków, by złagodzić wpływ wzrostu cen za energię dla mieszkańców” – wskazuje hiszpański dziennik i cytuje premiera Polski: „Mają one pomóc przez te najtrudniejsze miesiące zimowe, gdy spodziewamy się podwyższonej inflacji”.

Podatek VAT na gaz i ciepło spadł z 23 proc. do 8 proc., a na energię elektryczną do 5 proc. Polski rząd zrezygnował również ze specjalnego podatku od energii elektrycznej. Obniżki podatków zostały wprowadzone na trzy miesiące z możliwością przedłużenia – podkreślono.

Zwrócono uwagę, że „według przybliżonych obliczeń rządu rodzina, która ogrzewa dom gazem zaoszczędzi ponad 80 euro (360 zł), a bez tych działań wzrost ceny gazu wyniósłby 54 proc. (a energii elektrycznej 24 proc.)”.

Jak zauważył hiszpański dziennik, jest to druga seria cięć podatków podjęta w celu zmniejszenia inflacji. Tuż przed Bożym Narodzeniem weszło w życie obniżenie specjalnego podatku paliwowego do minimalnego poziomu dozwolonego przez Unię Europejską oraz obniżenie do zera podatku od sprzedaży paliw.

Naimski: Do czerwca projekt ws. rekompensat za podwyżki cen prądu

Do czerwca projekt będzie dopięty i przedstawiony – mówił pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Chodzi o...

zobacz więcej

„W ten sposób Polacy mogli odwiedzić swoich bliskich w świąteczne dni tankując samochody. Ceny na stacjach benzynowych spadły o 0,07 euro za litr i wyniosły średnio 1,24 euro za litr. Jednocześnie wprowadzono rekompensaty oraz cięcia wydatków w administracji publicznej. Wszystkie te działania stanowią najbardziej zdecydowane środki antyinflacyjne w UE” – oceniła „La Gaceta de la Iberosfera”.

Autor artykułu Damián Gomez powołując się na ekonomistów, podkreślił, że środki podjęte przez polski rząd obniżą roczną inflację o 1,5 pkt. procentowego. Jak zauważono, rząd już zapowiedział nowe propozycje; od lutego chce obniżyć VAT na podstawowe produkty żywnościowe, co wymaga zgody Komisji Europejskiej, którą Polska ma nadzieję wkrótce uzyskać.

Zobacz także: Premier o szczegółach tarczy antyinflacyjnej


Dodano, że według Międzynarodowego Funduszu Walutowego polska gospodarka w 2021 roku wzrosła o 5,2 proc., wobec szacowanego wzrostu na poziomie 4,6 proc. w Hiszpanii. Powołując się na dane Eurostatu, „La Gaceta” wskazała, że bezrobocie w Polsce w listopadzie 2021 roku wyniosło zaledwie 3,4 proc., „podczas gdy Hiszpania znalazła się po przeciwnej stronie europejskiego wskaźnika z bezrobociem na poziomie 14,5 proc.” Podkreślono, że „doskonała sytuacja na rynku pracy utrzymywała się pomimo pandemii, ponieważ rząd zainwestował w firmy ponad 50 miliardów euro, co stanowi bezprecedensową kwotę”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej