RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Dotychczas system składkowo-finansowy faworyzował najbogatszych, Polski Ład to niweluje”

Łukasz Czarnicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów (fot. TT/Ministerstwo Finansów)
Łukasz Czarnicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów (fot. TT/Ministerstwo Finansów)

Ta reforma to jest naprawdę krok w dobrym kierunku. Dotychczas system składkowo-finansowy faworyzował najbogatszych, Polski Ład to niweluje – powiedział w rozmowie z portalem tvp.info Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów. Ocenił, że wprowadzone zmiany długofalowo mogą przełożyć się na większy wzrost gospodarczy. Wskazał też, gdzie najlepiej szukać informacji dotyczących nowego systemu podatkowego.

Minister Finansów: nie widzę potrzeby nowelizacji budżetu. Będziemy aktualizować prognozy

Będziemy aktualizować prognozy; w kwietniu będziemy ogłaszali nasze prognozy makroekonomiczne, bo musimy je przesłać do Komisji Europejskiej –...

zobacz więcej

Na Polskim Ładzie ma skorzystać wielu podatników, która grupa najbardziej?

Na zmianach w obecnym kształcie zyskują przede wszystkim pracownicy zarabiający miesięcznie do kwoty 5700 zł brutto. Tutaj warto podać przykłady. Jeżeli ktoś zarabia 4 tys. zł brutto, to zyskuje w ciągu roku 1360 zł; jeżeli zarabia 5 tys. zł brutto, zyskuje 560 zł rocznie. Dla osób zarabiających najmniej, zmiany zapisane w Polskim Ładzie będą oznaczać niemal dodatkową pensję w ujęciu rocznym.

Drugą grupą są emeryci. 90 proc. emerytów zyskuje, dla 4,5 proc. Polski Ład jest neutralny. Kalkulacje te mogą się jeszcze zmienić, jeśli weźmiemy pod uwagę zapowiedzianą ulgę dla emerytów, dzięki której do kwoty 12,8 tys. zł żaden emeryt nie straci.

Jakie będą długofalowe skutki gospodarcze wprowadzonych zmian?

Widzę kilka pozytywnych rzeczy. Po pierwsze mamy obniżenie tak zwanego klina podatkowo-składkowego dla najmniej zarabiających. Wyższe wynagrodzenie „na rękę” to też pozytywny bodziec dla kogoś, kto dotychczas był w szarej strefie, bądź był nieaktywny zawodowo i chce wejść na rynek pracy. To może zwiększyć podaż pracy. W obecnych warunkach może to mieć bardzo duże znaczenie, bo mamy obecnie jedną z najniższych w UE stopę bezrobocia i ręce do pracy są potrzebne. Więc to może mieć pozytywne oddziaływanie na rynek pracy.

Drugą rzeczą jest PIT-0 dla emerytów. Ta ulga może spowodować, że emeryci będą chcieli zostać rok, dwa albo trzy dłużej na rynku pracy ze względu na to, że nie będą płacić podatku do kwoty nieco ponad 115 tys. złotych rocznie. W ten sposób też zwiększamy podaż pracy i pomagamy pracodawcom zatrzymać w firmach wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

Polski Ład a PIT-2. Resort finansów wyjaśnia

Oświadczenie PIT-2 upoważniające pracodawcę do pomniejszania zaliczek na PIT o kwotę zmniejszającą podatek zasadniczo składa się z chwilą...

zobacz więcej

Długodystansowo, jeżeli spojrzymy na to jak funkcjonuje ta reforma, czyli że odciąża podatkowo osoby o niższych wynagrodzeniach, a dociąża tych o wyższych wynagrodzeniach, to też może mieć wpływ na wzrost gospodarczy. Kraje, w których nierówności ekonomiczne są mniejsze, rozwijają się dużo bardziej stabilnie. To się przekłada też na wyższy wzrost gospodarczy w dłuższym horyzoncie.

Czy widzi Pan jakieś słabsze punkty Polskiego Ładu?

Na pewno jest kwestia pewnego zamieszania związanego z PIT-2, który pozwala nam korzystać z kwoty wolnej na poziomie miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy. To też było główne źródło mniejszych wypłat dla niektórych w pierwszych dniach stycznia, bo okazało się, że osoby, które nie złożyły formularza PIT-2, otrzymały niższe wypłaty. Dlatego, że kwota wolna, która wzrosła 10-krotnie, nie była w tych zaliczkach uwzględniana. To nie znaczy, że te osoby by straciły, miałyby duży zwrot podatku na koniec roku. Natomiast jeżeli ktoś zobaczył, że miał kilka procent mniej na koncie, to nie był dla niego dobry start w Polski Ład. Dlatego zadziałaliśmy błyskawicznie rozporządzeniem, które podpisał min. Tadeusz Kościński i od przyszłego tygodnia rozpocznie się wypłacanie różnic w płacach, zaniżonych po wejściu w życie reformy podatkowej.

Drugą kwestią, którą min. Kościński zapowiedział, jest kwestia rozszerzenia ulgi dla klasy średniej na emerytów do takiej samej kwoty, jak osoby zatrudnione na umowę o pracę.

Wielu podatników jest zdezorientowanych, czy planowana jakaś akcja informacyjna?

Staramy się cały czas informować. Prowadzimy webinary dla księgowych, dla osób z kadr, przedsiębiorców czy doradców podatkowych. Zaczęliśmy jeszcze we wrześniu. Staraliśmy się to tłumaczyć. Uruchomiliśmy portal wiecejwportfelach.gov.pl, który jest skierowany do zwykłego Kowalskiego, aby mógł zrozumieć zmiany, które wprowadziliśmy. Ministerstwo Rozwoju uruchomiło infolinię. Planujemy też skierować większe zasoby kadrowe do niej. Urzędy Skarbowe od wtorku 11 stycznia będą działały dłużej. W związku ze zmianami w zaliczkach na stronach www resortu znajdują się informacje na temat pobierania zaliczek według nowych zasad.

Nasze reforma to jest naprawdę krok w dobrym kierunku. Dotychczas system składkowo-finansowy faworyzował najbogatszych. Osoby zarabiająca 30-50 tys. złotych miesięcznie często płaciły relatywnie niższe składki i podatki niż osoby, które zarabiały w okolicach płacy minimalnej. Tak nie powinno być i Polski Ład to niweluje.

Polski Ład wszedł w życie. Najważniejsze założenia rządowego programu

Polski Ład wszedł w życie. To m.in. dużo wyższa niż do tej pory kwota wolna od podatków – teraz to 30 tys. zł. Zmiana oznacza m.in., że 90 proc....

zobacz więcej

Gdzie przeciętny Kowalski czy drobny przedsiębiorca powinien szukać informacji dotyczących Polskiego Ładu?

Podstawowe informacje to oczywiście portal wiecejwportfelach.gov.pl oraz wszystkie strony Ministerstwa Finansów. Materiałów już jest tam bardzo dużo, a będzie jeszcze więcej, na bieżąco je uzupełniamy.

Urzędy Skarbowe będą też czynne dłużej, od 8:00 do 19:00, żeby każda osoba, która ma wątpliwości mogła zadzwonić lub przyjść i zapytać o najlepszą dla siebie opcję.

Jest też infolinia, o której mówiłem, prowadzona przez Ministerstwo Rozwoju. Z pytaniami można dzwonić pod numer 22 765 64 64.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej