RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Tysiące zatrzymanych w Kazachstanie. Są wśród nich cudzoziemcy

Według prezydenta zamieszki były wywołane przez gangi, które „przeszły szkolenie za granicą” (fot. 	PAP/EPA/ALEXANDER KUZNETSOV)
Według prezydenta zamieszki były wywołane przez gangi, które „przeszły szkolenie za granicą” (fot. PAP/EPA/ALEXANDER KUZNETSOV)

Najnowsze

Popularne

Wśród osób zatrzymanych w czasie zamieszek w Kazachstanie są cudzoziemcy – poinformowało w sobotę ministerstwo spraw wewnętrznych tego kraju, cytowane przez agencję Interfax.

Wiceszef MSZ o Polakach w Kazachstanie. „Nasze placówki są gotowe do pomocy”

Od kilku dni w Kazachstanie trwają regularne starcia pomiędzy wojskiem a protestującymi. W tym kraju przebywa około setki Polaków, a także tysiące...

zobacz więcej

Resort wyjaśnił, że w sumie w czasie zamieszek aresztowano 4266 osób, w tym obcokrajowców. – W jednej z wiosek obwodu ałmackiego zatrzymano ponad 100 osób. Według wstępnych danych wśród nich są obywatele sąsiedniego państwa – podało kazachskie MSW.

Ponadto, zgodnie z komunikatem resortu, policjanci w Ałmaty na jednym z osiedli skonfiskowali naboje, amunicję i skradzione mienie.

W środę prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew stwierdził, że zamieszki były wywołane przez „gangi terrorystyczne”, które „przeszły szkolenie za granicą, a ich atak na Kazachstan należy uznać za akt agresji”.

Podobnie Rosja oświadczyła, że postrzega wydarzenia w Kazachstanie „jako inspirowaną z zewnątrz próbę brutalnego zamachu na bezpieczeństwo i integralność Kazachstanu, przy użyciu wyszkolonych i zorganizowanych formacji zbrojnych”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej