RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Ciała na ulicy, strzelanina i grabieże. Świadkowie o sytuacji w Ałmaty

W niedzielę w Kazachstanie wybuchły gwałtowne protesty (fot. PAP/EPA/ALEXANDER KUZNETSOV)
W niedzielę w Kazachstanie wybuchły gwałtowne protesty (fot. PAP/EPA/ALEXANDER KUZNETSOV)

Najnowsze

Popularne

Sytuacja w Ałmaty, największym mieście Kazachstanu, pozostaje w piątek trudna. Media, powołując się na świadków, informują, że w centrum nadal dochodzi do strzelaniny i wciąż trwają grabieże.

Ałmaty. Krew na ulicach. Wojsko otoczyło plac i strzela do ludzi [WIDEO]

Trwa strzelanina na pl. Republiki w Ałmaty, największym mieście Kazachstanu; żołnierze kierują ogień na uczestników zamieszek – podała w czwartek...

zobacz więcej

W mieście zamknięto dojazd na plac Republiki, który był w ostatnim czasie centrum protestów. Korespondenci kazachskiego oddziału Radia Swoboda widzieli w okolicy placu ciała co najmniej trzech osób.

Trwa grabież w supermarkecie Magnum w centrum targowym Aport na skraju miasta. Wolontariusze z pałkami stoją przy tym centrum handlowym, próbując zapobiec kradzieżom. Ostrzegają ludzi, że rzeczy, które wynoszą, nie są ich własnością, ale – jak donosi Radio Swoboda – nikt ich nie słucha.   

W sklepach brakuje chleba           


 Korespondenci informują o ogromnych kolejkach na stacjach benzynowych i przed bankomatami.  W sklepach brakuje chleba. Niektórzy mieszkańcy mówią, że nie mają już gotówki i jeśli sytuacja się nie zmieni, zaczną głodować. Transport publiczny w mieście przestał działać, a lotnisko jest zamknięte dla cudzoziemców.  Kazachskie MSW podało w piątek, że podczas operacji w kraju zabito 26 osób, które – jak zapewnia resort – były uzbrojone, a zatrzymano prawie 4 tys. osób. Poinformowano o śmierci 18 funkcjonariuszy resortów siłowych.

Prezydent Kazachstanu: Poleciłem strzelać do „terrorystów” bez ostrzeżenia

Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew oświadczył w piątek w przemówieniu do narodu, że dał organom ochrony prawa i armii rozkaz strzelania do...

zobacz więcej

Prezydent Kasym-Żomart Tokajew w przemówieniu do narodu oznajmił w piątek, że Almaty zostało zaatakowane „przez 20 tys. bojowników”, w tym rzekomo przeszkolonych za granicą. Dodał, że kazał strzelać do „terrorystów” bez ostrzeżenia. Oskarżył przy tym "tak zwane niezależne media i zagranicznych działaczy, dalekich od rdzennych interesów naszego wielokulturowego narodu" o przyczynienie się do tragedii w kraju.

Gwałtowne protesty          


  W niedzielę w Kazachstanie wybuchły gwałtowne protesty, które były początkowo skierowane przeciwko wzrostowi cen paliw, a potem przybrały charakter polityczny. Podczas demonstracji wykrzykiwano hasła przeciwko poprzedniemu prezydentowi, 81-letniemu Nursułtanowi Nazarbajewowi, od którego według protestujących Tokajew przejął obowiązki szefa państwa tylko formalnie.

Przeczytaj też: „Kazachstan będzie przypominał Białoruś”. Opozycjonista wzywa Zachód

W czwartek rozpoczęto wysyłanie do Kazachstanu na prośbę Tokajewa wojsk kierowanej przez Rosję Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB). Tokajew wezwał je na pomoc w związku z „zewnętrzną agresją”, jak nazwał protesty. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej