RAPORT

Wojna na Ukrainie

Tragedia w Święta. Związek Żołnierzy NSZ zbiera na remont spalonego domu kpt. Kopfa

Dramat państwa Kopf rozegrał się w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia (fot. Twoje Info)
Dramat państwa Kopf rozegrał się w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia (fot. Twoje Info)

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia kapitana Konstantego Kopfa i jego żonę spotkało nieszczęście – ich krakowskie mieszkanie spłonęło niemal doszczętnie. Państwu Kopf cudem udało się uratować. Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych poinformował nas, że właśnie prowadzi zbiórkę na odbudowę i remont spalonego domu polskiego bohatera.

73 lata temu zginął „Anoda”. „Jego śmierć jest symbolem losów Pokolenia Kolumbów”

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta powiedział, że życiorys Jana Rodowicza „Anody” jest symbolem walki o wolność. Przed gmachem...

zobacz więcej

Dramat państwa Kopf rozegrał się w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, kiedy to w ich mieszkaniu doszło do pożaru. Dom spłonął niemal doszczętnie. Pan Konstanty uratowanie życia zawdzięcza swojej żonie, która wyciągnęła go z płonącego pomieszczenia na klatkę schodową. Pani Kopf ratując męża doznała oparzeń górnych dróg oddechowych. Aktualnie schronili się w domu znajomych.

Polski bohater


Kpt. Konstanty Kopf ps. Pewny w tym roku skończył 98 lat. Przez półtora roku, będąc w Pogotowiu Akcji Specjalnej Narodowych Sił Zbrojnych, walczył z Niemcami, Ukraińcami z UPA i Sowietami. Pod ostrzałem wroga na własnych plecach wyniósł swojego dowódcę z pola walki, za co został odznaczony Krzyżem Walecznych. W 1946 r. został aresztowany i torturowany w więzieniu w Rzeszowie. Funkcjonariuszom UB nie udało się go złamać.

Kpt. Konstanty Kopf był wieloletnim prezesem Okręgu Małopolskiego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, często brał udział w spotkaniach, na których chętnie dzielił się swoimi wspomnieniami.

Zbiórka na remont spalonego mieszkania kombatanta


Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych prowadzi zbiórkę na odbudowę i remont spalonego mieszkania Państwa Kopf. Pomóc w sfinansowaniu remontu spalonego mieszkania można przez zbiórkę pieniężną za pośrednictwem portalu ZRZUTKA.PL.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej