RAPORT

Wojna na Ukrainie

Małopolska kurator oświaty do dymisji? „Ktoś taki nie powinien odpowiadać za edukację”

Barbara Nowak nazwała szczepienia przeciw COVID-19 „eksperymentem” (fot. PAP/Art Service)
Barbara Nowak nazwała szczepienia przeciw COVID-19 „eksperymentem” (fot. PAP/Art Service)

Przyznaję, że mając wykształcenie historyczne, a nie medyczne, nie powinnam się wypowiadać na temat szczepionki – oceniła małopolska kurator oświaty Barbara Nowak w piątkowym wpisie w mediach społecznościowych. Wcześniej kurator powiedziała w Radiu ZET o szczepionkach przeciw COVID-19, że „konsekwencje stosowania tego eksperymentu nie są do końca stwierdzone”. Te słowa wywołały oburzenie m.in. Adama Niedzielskiego. – Takie osoby nie powinny ponosić odpowiedzialności za edukację – powiedział minister zdrowia.

Koronawirus – raport z 7 stycznia 2022. Nowe dane Ministerstwa Zdrowia

Koronawirus w Polsce. W piątek 7 stycznia 2022 r. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 11 902 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Ostatniej...

zobacz więcej

„Przyznaję, że mając wykształcenie historyczne, a nie medyczne, nie powinnam się wypowiadać na temat szczepionki. Zapewniam, że w Małopolsce uczniowie i nauczyciele są bezpieczni, bo realizowane są cele polityki państwa polskiego” – napisała Barbara Nowak w swoim wpisie na Twitterze.

Kurator nawiązała tym samym do swojej porannej wypowiedzi w Radiu ZET. Zapytana o to, czy szczepienia nauczycieli przeciwko COVID-19 powinny być obowiązkowe odpowiedziała, że absolutnie nie zgadza się z pomysłem, żeby kogokolwiek do czegokolwiek zmuszać.

– To jest wolna decyzja każdego wolnego człowieka – oceniła. Jak dodała, „konsekwencje stosowania tego eksperymentu nie są do końca stwierdzone”.

Poranną wypowiedź kurator skrytykował m.in. minister edukacji Przemysław Czarnek.

„Wypowiedź Pani Kurator Barbary Nowak uważam za szkodliwą i absolutnie nie zgadzam się z nią. Niezmiennie zachęcam wszystkich do szczepień” - czytamy w jego wypowiedzi przytoczonej w mediach społecznościowych resortu. Sprawę skomentował też minister zdrowia Adam Niedzielski, który ocenił, że „takie osoby nie powinny ponosić odpowiedzialności za edukację”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej