RAPORT

Pogarda

Niemcy domagają się od Holandii gazu. Podwojono plany wydobycia

Wydobycie gazu w surowca w Groningerveld (fot. Shutterstock)
Wydobycie gazu w surowca w Groningerveld (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Duży popyt na holenderski gaz z Niemiec powoduje, iż wydobycie tego surowca w okolicach Groningen w północnej Holandii będzie prawie dwa razy wyższe niż zakładano. Resort gospodarki początkowo planował 3,9 mld m sześc., a obecnie szacuje, że wyniesie ono 7,6 mld m sześc.

Polska i Francja stawiają na atom, Niemcy na gaz z Rosji

W kwestii energii nuklearnej i gazu ziemnego Polska i Francja, która od stycznia przewodniczy Radzie UE, mówią jednym głosem – powiedział stały...

zobacz więcej

Dziennik „Algemeen Dagblad” informuje, że zwiększone wydobycie w Groningerveld wynika głównie z nacisków strony niemieckiej, która potrzebuje więcej niskokalorycznego gazu. Gazeta informuje, że minister gospodarki Stef Blok „wyraził swoje wielkie zaniepokojenie” wysokim żądaniem ze strony Niemiec i domaga się wyjaśnień. Blok wezwał wschodniego sąsiada do podjęcia wszelkich możliwych środków, aby „dodatkowe zapotrzebowanie nie było konieczne”.

Lewicowa opozycja w izbie niższej parlamentu (Tweede kamwer) jest, jak to określił portal NOS, „wściekła”. „Ten rząd jest niewiarygodny, ciągłe składa fałszywe obietnice” – napisała na Twitterze Lilian Marijnissen, liderka Partii Socjalistycznej (SP).

Media przypominają, że gabinet w 2018 r. zobowiązał się do ograniczenia wydobycia gazu, a 2022 r. miał być ostatnim rokiem eksploatacji złoża. Powodem były częste trzęsienia ziemi w rejonie wydobycia surowca w Groningerveld.

Zobacz także: Drastyczny wzrost cen gazu w Holandii


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej