RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kto był najpracowitszym członkiem brytyjskiej rodziny królewskiej w 2021 roku?

W ostatnich latach na barki księżniczki Anny i księcia Karola spadła jeszcze większa liczba obowiązków (fot. Chris Jackson/Getty Images)
W ostatnich latach na barki księżniczki Anny i księcia Karola spadła jeszcze większa liczba obowiązków (fot. Chris Jackson/Getty Images)

Choć najwięcej mówiło się o tym, czym zajmują się książęta William i Harry oraz ich żony, to żadna z tych osób nie była w minionym roku tak zapracowana jak księżniczka Anna. Jak wyliczył dziennik „The Times”, córka Elżbiety II odbyła w 2021 r. 387 oficjalnych spotkań. O dwa mniej ma na koncie jej brat, książę Karol.

Harry i Meghan pokazali zdjęcie córeczki Lilibet

Książę Harry i księżna Meghan podzielili się pierwszym zdjęciem swojej córeczki Lilibet. Zdjęcie dołączono do życzeń świątecznych przesłanych przez...

zobacz więcej

W ostatnich latach na barki księżniczki Anny i księcia Karola spadła jeszcze większa liczba obowiązków. Ma to związek z tym, że 95–letnia królowa Elżbieta II ograniczyła swoją oficjalną aktywność, z kolei jej nieżyjący już mąż, książę Filip, trzy lata przed śmiercią wycofał się z pełnienia obowiązków.

To samo zrobili książę Harry wraz z żoną Meghan, którzy przeprowadzili się do Stanów Zjednoczonych. Z kolei drugi syn Elżbiety II, książę Andrzej, wycofał się z życia publicznego w związku z podejrzeniami o molestowanie seksualne.

W związku z tym, że grono mogących reprezentować monarchię członków rodziny królewskiej wyraźnie stopniało, ci, którzy nadal pełnią swoje obowiązki, mają więcej pracy. W 2021 r. najbardziej zajęta była księżniczka Anna, która wzięła udział w 387 oficjalnych wydarzeniach.

Następca tronu, czyli książkę Karol, też nie próżnował – pojawił się na 385 spotkaniach. Daleko za nimi są książę William (235) i najmłodsze z dzieci Elżbiety II, książę Edward (204) i jego żona, hrabina Zofia (194).

Kto najinteligentniejszy w brytyjskiej rodzinie królewskiej? Ranking

Żona księcia Harry'ego na przestrzeni ostatnich lat trafiała na szczyt rozmaitych rankingów – uznawaną ją m.in. za jedną z najbardziej stylowych...

zobacz więcej

Mimo tylu obowiązków zarówno księżniczka Anna, jak i książę Karol mogą powiedzieć, że z powodu pandemii zwolnili tempo pracy. W 2019 r. oboje mieli bowiem znacznie więcej zajęć. Ona wzięła udział w 506 spotkaniach i wydarzeniach, on – w 521.

Jeśli chodzi o Elżbietę II, to w 2021 r. miała 184 zobowiązania. Większość z nich odbyło się w formie rozmów telefonicznych i wideo, co pozwalało jej pozostać w zamku Windsor.

Ograniczona aktywność królowej w ubiegłym roku to pokłosie nie tylko jej zaawansowanego wieku i pandemii, ale też tego, że w kwietniu pochowała swojego męża.

Najpracowitsza z Windsorów, księżniczka Anna, w wolnym czasie oddaje się swojej pasji, którą jest jazda konna. Reprezentowała Wielką Brytanię na letnich igrzyskach olimpijskich w 1976 r. w jeździectwie. Jest też dwukrotną indywidualną mistrzynią świata w tej dyscyplinie (1971, 1975) i mistrzynią drużynową (1975).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej