RAPORT

Wojna na Ukrainie

ME piłkarzy ręcznych. Krótsza kwarantanna dla zakażonych koronawirusem

Aby zainfekowany zawodnik mógł wrócić do gry musi po pięciu dniach izolacji przedstawić negatywny wynik dwóch testów PCR (fot. Shutterstock/Dziurek)
Aby zainfekowany zawodnik mógł wrócić do gry musi po pięciu dniach izolacji przedstawić negatywny wynik dwóch testów PCR (fot. Shutterstock/Dziurek)

Z czternastu do pięciu dni Europejska Federacja Piłka Ręcznej (EHF) skróciła okres obowiązkowej kwarantanny dla zakażonych koronawirusem uczestników rozpoczynających się 13 stycznia mistrzostw Starego Kontynentu.

Australian Open. Djoković na kwarantannie, czeka na rozprawę

Novak Djoković został skierowany na kwarantannę w hotelu w Melbourne. Serbskiemu tenisiście, który nie otrzymał wizy wjazdowej do Australii z...

zobacz więcej

Aby zainfekowany zawodnik lub członek ekipy mógł wrócić do gry bądź innych obowiązków, musi po pięciu dniach izolacji przedstawić negatywny wynik dwóch – wykonanych dzień po dniu – testów PCR.

„Pierwsze badanie musi odbyć się najwcześniej piątego dnia po wykryciu infekcji, a między testami trzeba zachować co najmniej 24–godzinny odstęp” – przekazała EHF. Dodała, że poza tym zawodnik nie może wykazywać żadnych objawów choroby oraz mieć zaświadczenie lekarskie zezwalające na uprawianie sportu na poziomie wyczynowym.

Przypadki zakażeń COVID–19 mocno skomplikowały przygotowania niektórych drużyn, m.in. mistrzów olimpijskich z Tokio – Francuzów oraz Chorwatów, gdzie pozytywne wyniki testów otrzymali ostatnio czołowi gracze Luka Cindric i Domagoj Duvnjak.

Dlatego m.in. EHF dopuszcza możliwość, że „w obliczu szczególnych okoliczności i pod pewnymi warunkami” w składzie na ME mogą się znaleźć szczypiorniści spoza 35–osobowej listy, którą krajowe federacje przekazały europejskiej centrali w grudniu.

ME rozpoczną się na Węgrzech i Słowacji 13 stycznia i potrwają do 30 stycznia. Polska w pierwszej rundzie zagra w grupie z Niemcami, Austrią i Białorusią.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej