RAPORT

Wojna na Ukrainie

Odróżniasz węgierski od hiszpańskiego? Bo twój pies na pewno

Psy uczą się, jak brzmi język ich właściciela (fot. Shutterstock)
Psy uczą się, jak brzmi język ich właściciela (fot. Shutterstock)

Psi mózg jest w stanie odróżniać języki – stwierdzili naukowcy na Węgrzech, odtwarzając grupie czworonogów fragmenty opowieści „Mały książę” Antoine'a Saint-Exupery'ego po węgiersku i hiszpańsku.

Niektóre psy bardzo dużo rozumieją z ludzkiej mowy

Niektóre psy bardzo dużo rozumieją z ludzkiej mowy – wykazało badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Loranda Eoetvoesa w Budapeszcie...

zobacz więcej

Badanie przeprowadziła grupa naukowców na czele z Laurą V. Cuayą z Uniwersytetu Loránda Eötvösa (ELTE) w Budapeszcie, która jest właścicielką Kun-kuna. 18 psów, w tym jej własnego, nauczono leżeć bez ruchu podczas badania rezonansem magnetycznym. Wcześniej każdy z psów słyszał od swojego właściciela tylko jeden język: węgierski lub hiszpański.

Okazało się, że wzory reakcji mózgowej na oba języki w korze słuchowej psów różniły się od siebie. Im starszy był pies, tym łatwiej jego mózg odróżniał dwa języki.

Przeczytaj także: Twoje dziecko śpi z psem lub kotem? Będzie bardziej wyspane

– Każdy język ma swoją charakterystykę dźwiękową. Wyniki badania pokazują, że psy coraz lepiej uczą się, jak brzmi język ich właściciela – powiedział współautor badania Raúl Hernández Pérez.

Jak zaznaczył kierownik grupy badań neuroetologicznych z ELTE Attila András, wciąż nie wiadomo, czy umiejętność odróżniania języków przez psy wynika ze zmian w ich mózgu, spowodowanych słuchaniem człowieka przez tysiące lat, czy też może podobną zdolność mają również inne gatunki zwierząt. – Aby odpowiedzieć na to pytanie, konieczne są dalsze eksperymenty – zaznaczył.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej