RAPORT

Wojna na Ukrainie

WHO ostrzega przed omikronem. „Wcale nie jest łagodnym wariantem”

Liczba nowych zakażeń koronawirusem na świecie jest rekordowa (fot. PAP/EPA/JUAN CARLOS TORREJON)
Liczba nowych zakażeń koronawirusem na świecie jest rekordowa (fot. PAP/EPA/JUAN CARLOS TORREJON)

Światowa Organizacja Zdrowia informuje o rekordowo wysokiej liczbie nowych zakażeń koronawirusem na globie. Powodem jest nowy wariant Omikron. Szef WHO podkreśla, że choć nowa odmiana nie wywołuje aż tak poważnych skutków u chorego jak poprzednie wersje SARS-CoV-2, to nie może być traktowana jako „łagodna”.

„Omikron jest łagodniejszy niż poprzednie warianty, może jednak być więcej hospitalizacji"

Główny doradca Białego Domu ds. medycznych Anthony Fauci powiedział w niedzielę w wywiadzie dla CNN, że pomimo danych sugerujących, iż wariant...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Szef WHO poinformował podczas wideokonferencji prasowej, że w ubiegłym tygodniu Światowa Organizacja Zdrowia zanotowała najwyższą globalną liczbę nowych zakażeń od początku pandemii. Tedros Adhanom Ghebreyesus podkreślał, że nie można lekceważyć nowego wariantu koronawirusa.

– Omikron wydaje się być mniej zabójczy niż delta, zwłaszcza u osób zaszczepionych. Nie oznacza to, że jest wariantem łagodnym. Tak jak poprzednie odmiany, kładzie ludzi do szpitali i zabija. To tsunami nowych przypadków jest tak ogromne i szybkie, że powoduje paraliż służby zdrowia na całym świecie – dodał.

Światowa Organizacja Zdrowia zaapelowała o szczepienie kolejnych osób, a także o mycie rąk, noszenie masek i zachowywanie dystansu społecznego.

Niedawno w Stanach Zjednoczonych w ciągu jednej doby stwierdzono ponad milion zakażeń, a we Francji ponad 330 tysięcy. Dzisiaj we Włoszech liczba nowych przypadków przekroczyła 200 tysięcy.


Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 5 milionów i 469 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 299 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej